Косовският премиер Хашим Тачи отказа да назове дата за обявяване на независимост на Косово, въпреки очакванията това да стане в неделя.
Запитан на пресконференцията кога ще бъде обявена независимостта, Тачи, който говореше за правата на сръбското малцинство, отговори: "Нека се съсредоточим върху това, за което е свикана пресконференцията".
По-рано днес от кабинета на Тачи беше изтекла информация, че премиерът ще потвърди пред журналистите датата. Сръбското радио Б92 дори цитира говорителя на Тачи, който казал, че независимостта ще бъде обявена на 17 февруари в 17 часа (18 ч българско време).
В същото време парламентът на Косово одобри резолюция, която позволява в рамките на 24 часа да бъде приет целият пакет закони, свързани с независимостта на областта. Седемдесет и девет депутати са гласували - за, шестима - против, а четирима не са присъствали.
Депутатите решили да променят процедурата за приемането на закони, за да може парламентът да утвърди по-лесно всички точки от плана "Ахтисаари".
Днес преди обяд македонският премиер Никола Груевски се срещна неофициално с Хашим Тачи. Македонската информационна агенция не посочи къде се е състояла срещата. Двамата обсъдили въпроса за определянето на
северната граница на Македония в частта й към Косово
и потвърдили предишните си становища в подкрепа на плана на Марти Ахтисаари за.
Съединените щати първи ще признаят независимостта на Косово, бързо след като бъде обявена, заяви американският посредник за Косово Франк Уизнър пред американския Съвет за външна политика, цитиран от агенция МИА - Скопие.
Очаквам голям процент държави-членки на Европейския съюз, както и други големи страни, веднага да признаят Косово, добави американският дипломат. Другите страни ще направят това по-късно, а някои може би изобщо няма да признаят Косово.
Например Кипър и Румъния ясно дадоха да се разбере, че тази идея ни най-малко не им допада и че няма да признаят Косово, каза Уизнър.
Сърбия и Русия никога няма да приемат независимост на Косово, потвърдиха представителите на двете държави пред Съвета за сигурност на ООН. След извънредното заседание на Съвета неговият ротационен председател за февруари, посланикът на Панама Рикардо Ариас каза пред журналисти, че не е взето никакво решение и че всички страни членки остават на досегашните си позиции.
Мнозинството страни членки смятат, че Косово вече не е проблем от компетентността на Съвета за сигурност, а на Европейския съюз, добави той.
Това бе позицията на Съвета още през декември, когато след четири месеца безплодни преговори между косовските сърби и албанци за бъдещия статут на областта, Съветът за сигурност констатира разделението си по въпроса и западните страни решиха да отнесат проблема до ЕС и НАТО. Дискусиите няма да попречат на предстоящото обявяване на независимост от Прищина, отбелязват информационните агенции.
"Нека е ясно: Сърбия никога няма да приеме никакво нарушаване на териториалната си цялост. Никога няма да признаем независимост на Косово", каза сръбският външен министър Вук Йеремич. "Няма да отстъпим, дори ако този подъл акт не бъде предотвратен. Нито сега, нито след година, нито след десетилетие. Никога. Косово завинаги ще е част от Сърбия", каза Йеремич. Ще предприемем всички дипломатически, икономически и политически мерки, за да попречим на това пряко и непредизвикано предизвикателство срещу нашия суверенитет, но няма да прибегнем до сила, добави сръбският първи дипломат.
Той призова представителите на всички страни от международната общност да помогнат на Сърбия да защити териториалната си цялост.
Руският посланик в ООН Виталий Чуркин осъди проекта за обявяване на независимост и го нарече крещящо нарушение на международното право. То би било и грубо нарушение на Устава на ООН, добави руският дипломат.
Подготовката на мисията, която Европейският съюз смята да изпрати в Косово, е в заключителен етап, заявиха тук източници от ротационното словенско председателство на съюза. Те нито потвърдиха, нито опровергаха информацията, според която в момента и до полунощ днес е в ход процедура за "мълчаливо съгласие" в Европейския съюз за изпращането на мисията.
По силата на тази процедура, страните от Европейския съюз, които не са съгласни с изпращането, трябва да заявят официално несъгласието си. В противен случай се смята, че решението за изпращането е взето.
След като има съгласие за изпращането на мисията трябва да бъдат подготвени необходимите законови документи и да бъде изразено политическо решение. Това се има предвид под заключителен етап, обясниха източниците.
Във връзка с очакваното провъзгласяване на независимост от страна на Косово в неделя, 17 февруари, следобед или през нощта, словенските източници заявиха, че не трябва да се очаква бърза декларация от страна на ротационното председателство на Европейския съюз.
Всяко председателство говори от името на 27-те страни в Европейския съюз, а не от свое лично име. Ето защо по-скоро ще трябва да се изчакат дебатите в Съвета на външните министри на съюза, който се събира в понеделник, за да се излезе с подобна декларация, посочиха те, като все пак не изключиха и друго развитие.
Според източниците Европейският съюз потвърждавал "европейската перспектива" пред Косово. Запитани обаче какво означава да се говори за такава перспектива сега, когато няколко страни членки на съюза не са съгласни с обявяване на независимост от Косово, те само отбелязаха, че "в Косово е приета програма, в която са очертани елементи от Споразумението за стабилизиране и асоцииране", предложено от Европейския съюз на всички страни от Западните Балкани.
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар