Българската асоциация по политически науки в която участват най-именитите преподаватели в България ще прави кампания и иска учените да участват в писането на изборните закони след референдума. До това решение стигнаха членовете на асоциацията на "кръгла маса" в сряда вечерта.
Мажоритарната система е един технологичен въпрос, но няма да промени това, което искат хората, а те искат промяна на политиката, каза председателят на асоциацията, професор Георги Карасимеонов. Според него "Слави да беше издигнал тезата, че нямаме нужда от Народно събрание, щяха да го подкрепят". Карасимеонов напомни, че в България корупцията нараства, а съдебната система стои на първо място по корумпираност. "Идеята на либералната демокрация е за законност на първо място. За каква демокрация говорим", запита риторично той. "По данни на Евростат 40% от българското население е на ръба на оцеляването. Когато това население 2 десетилетия очаква повишаване на жизнения си стандарт, за каква мажоритарна система става въпрос", каза още Карасимеонов. Той смята, че при тази ниска политическа култура в България и вплитането на олигархия и бюрокрация мажориратарната система ще доведе до обратния вариант на това, което искат хората. Той добави, че е привърженик на смесената система.
Антоний Тодоров призова колегите си да "излъчим представители и да направим пресконференция и "простичко да обясним", какъв е проблемът на бързото променяне на изборното законодателство и какъв е проблемът на мажоритарната система". Според него хората са гласували "за" на референдума, защото имат "желание да участват в играта".
Мажоритарна система и президентска република са двата най-устойчиви мита, когато има криза на представителността, когато хората не се чувстват представени, каза Огнян Минчев. "Хората в Народното събрание и това, което наричаме политическа класа, се чувстват препарирани от референдума. Има опасност да си вдигнат ръчичките и да гласуват за нещо, което после ще си чукаме в главите", добави Минчев. Според него нашата система за представителство не притежава никакъв регионален компонент и хората не се чувстват представени. "Колкото повече се обезлюдява един регион, толкова повече местните криминални структури влизат. За това предупреждаваме, че местни феодалчета могат да влязат във властта с мажоритарните избори", каза Минчев.
Димитър Димитров разказа, че предложението за референдума е толкова абсурдно, че не можел да реагира и очаквал, че депутатите или Конституционният съд ще реагират. "То е като лекарството (референдума - б.а.), но като предозираш, изходът е летален", каза Димитров. "Да напишем нещо като общност, че смесените формули са единственото, което се налага, когато се прави електорална реформа", призова колегите си Димитров.
dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Прекрасна идея за ограмотяване на неграмотните по темата избори. Проблемът е, че те не разбират липсата на когнитивни способности и усилията са напразни.