И Реформаторският блок, и Патриотичният фронт разчитат, че сегашното управляващо мнозинство в Народното събрание ще може да се запази и да излъчи правителство. В същото време Патриотите са готови да хвърлят мост и към БСП. Това се разбра от изказвания на лидери на тези формации в кулоарите на Народното събрание.

След вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) президентът Росен Плевнелиев обяви, че още в петък започва с връчването на мандатите за съставяне на кабинет в рамките на сегашния парламент. Двете най-големи партии в Народното събрание - ГЕРБ и БСП, потвърдиха за пореден път, че ще го върнат. След това държавният глава трябва да прецени на коя политическа сила да даде възможност да направи правителство, като до момента Патриотичният фронт е дал заявка, че ще се опита. От Реформаторския блок също обмислят дали да не пробват да съставят кабинет.

"Ако ни дадат мандата, ще поискаме среща с БСП и с новоизбрания президент Румен Радев, коментира в кулоарите на Народното събрание съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов. След като вчера изброи имената на четирима министри от сегашното правителство, на които ще предложи да запазят постовете си, днес Симеонов допълни, че ще поиска експерти и от БСП, и от Реформаторския блок. Ако все пак президентът връчи мандат на Реформаторския блок, Фронтът ще даде подкрепата си на блока.

Съпредседателят на Реформаторския блок Найден Зеленогорски изрази мнение, че сегашното мнозинство, формирано от Блока, Патриотичния фронт и ГЕРБ, трябва да се запази. Едновременно с това не се ангажира с подкрепа за идеите на Фронта за драстично увеличение на минималната пенсия като посочи, че това е въпрос на разговори. В отговор на въпрос на "Дневник" как вижда хоризонта на следващото правителство, независимо с чий мандат бъде съставено, той отговори 2 години, колкото е мандатът на парламента.

Сграда АЛФА

Здравният министър Петър Москов, който влезе в кабинета като представител на ДСБ, но се разграничи от партията си, която излезе в опозиция, също е на мнение, че трябва да се запази съществуващото мнозинство и че съставянето на нов кабинет е възможно. На въпрос дали би станал министър, както вчера предложи Валери Симеонов, отговори, че първо трябва да се влезе в разговори за програмата на евентуалния кабинет, а едва след това кой да е министър и дори премиер.

Москов е скептичен, че предсрочни избори може да излъчат мнозинство, което да има по-реформаторски характер от сегашното. В отговор на въпрос на "Дневник" за хоризонта на евентуалния нов кабинет, той отговори, че след програмата това е вторият основен въпрос, който политическите сили, обявили подкрепа, ще трябва да дадат.

dnevnik.bg