Сърбия изтегля посланика си от Вашингтон, след като САЩ признаха независимостта на Косово, съобщи премиерът Воислав Кощуница в парламента. Той уточни, че признаването на провинцията показва последствията от американската политика за „употреба на сила” при разрешаване на международни въпроси. Инструкции са получили посланиците на Сърбия в САЩ Иван Вуячич, във Франция Предраг Симич и в Турция Владимир Чургус. Сръбската Скупщина анулира акта, с който в неделя в Прищина косовското правителство обяви независимост от Сърбия. Силни полицейски отряди охраняват американското и западните посолства в Белград. Сръбският президент Борис Тадич дори поиска Съветът за сигурност на ООН да анулира независимостта на Косово.
Премиерът на Косово Хашим Тачи заяви в понеделник късно вечерта, че вярва, че страната му и Сърбия ще изгладят противоречията помежду си и в един момент Белград ще признае независимостта на най-младата държава в света. Косово ще бъде признавано от все повече държави в света, каза той. Премиерът на Косово благодари за признаването на държавата специално на САЩ, Великобритания, Франция и Турция. Косово вече има установени дипломатически отношения с няколко други страни и в скоро време ще бъде признато от 23 държави от Европейския съюз, смята Тачи. Той уточни, че по време на новия процес Косово ще кандидатства за членство във всички международни организации, включително и в ООН. И нашият флаг съвсем скоро ще се намира в сградата на ООН, допълни той. В центъра на Прищина за трета поредна нощ продължиха веселията с музика, развяване на знамена и надути клаксони. По-рано през деня в понеделник без инциденти премина протест на етнически сърби в разделения град Митровица.
Разделени останаха членките на Съвета за сигурност на ООН по въпроса за признаване на независимостта на Косово. Франция, Италия и Великобритания станаха първите страни, които признаха Косово. Организацията Ислямска конференция подкрепя провъзгласяването на независимост на Косово.
Президентът на САЩ Джордж Буш нарече Косово “независима и суверенна държава”. Историята ще покаже, че признаването на Косово е било “добро решение”, независимо от опозицията на Русия, коментира Буш преди отпътуването му за Руанда, следващата спирка от обиколката на американския президент в Африка.
Междувременно „Радио и телевизия Косова” обяви, че САЩ, Великобритания и Франция ще открият свои мисии в провинцията. Томислав Николич призова всички на общонационален митинг в Белград в четвъртък, за да покажат на целия свят как Сърбия защитава държавата си. Той смята, че Сърбия не съществува без Косово.
Китай е против едностранно обявената от Прищина независимост. След часове на дебати и търсене на компромис външните министри на Европейския съюз успяха да се споразумеят за обща позиция за случилото се в сръбската провинция, въпреки огромните си различия дали тя трябва да е отделна държава или не. Грузия, която е заплашена от откъсването на рускоговорящите сепаратистки региони Абхазия и Южна Осетия, заяви, че не се готви да признае Косово, уточни пред „Рустави 2″ грузинският външен министър Давид Бакрадзе.
Австралия призна официално Косово за независима държава, съобщи външният министър Стивън Смит. Австралийският първи дипломат подчерта, че гарантирането на правата и сигурността на малцинствата, както и защитата на обектите от културното наследство, трябва да бъдат ключови приоритети за новата държава. Албания, Турция и Афганистан също признаха младата държава. Очаква се Полша да направи това още във вторник. Германия, Австрия, Финландия, Дания, Латвия, Литва, Естония, Италия, Белгия, Словения, Люксембург и Унгария също обявиха, че ще признаят независимостта на Косово. Премиерът на Хърватия Иво Санадер заяви, че Загреб ще последва големите европейски сили и ще признае независимостта на Косово от Сърбия.
Изпитващите затруднение британски въоръжени сили ще изпратят около 1 000 войници на Балканите. Депутати и бивши висши военни обаче нарекоха решението “безотговорно и налудничаво”. Разполагането на войниците, което е част от британския ангажимент към предвожданите от НАТО сили в Косово, става по време на трудни времена за армията, отбелязва “Сънди телеграф”. В момента повече от 14 000 британски войници участват в операции в чужбина, което се равнява на използваните сили в края на войната в Ирак през май 2003 г. Решението за незабавното изпращане на Първи батальон на уелските гвардейци в Косово идва в отговор на страховете, че в новосформираната независима държава може да започне етническо прочистване.
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
ana
нека ги тегли вече се вижда какво става