Постоянната комисия по европейски въпроси към шуменския общински съвет реши да възложи на външни експерти анализ на цялостната документация, разработена по различни договори с Община Шумен и заплатена с парите от бюджета за подготовка на проекти за кандидатстване по оперативните програми на Европейския съюз. В заданието на експертите ще се изисква преценка на качеството на документацията и реалната стойност на извършените проучвания. Очаква се и отговор на въпроса за необходимостта от изработването на архитектурен проект за монтажа на хелиотехнически съоръжения на 24 общински сгради. Става дума за поръчано по договор от страна на Община Шумен обследване на училища и детски градини за евентуалната възможност да бъдат отоплявани със слънчева енергия. Договорът е сключен с „Иновационно дружество” АД след провеждане на процедурите по Закона за обществените поръчки. За извършеното обследване Община Шумен е заплатила 312 000 лв. Постоянната комисия по европейски въпроси възложи на администрацията проверка на документацията да извърши и експертния съвет на Община Шумен. Отговорът се очаква до 14 дни. Дискусията и решенията на комисията са по повод на внесен от кмета Красимир Костов отчет на разходваните през 2007 г. средства, заделени в бюджета за подготовката на проекти по оперативните програми на Европейския съюз. В информацията се посочва, че през миналата година общината е заплатила за това 819 715 лв. Заместник-кметът Иван Йонков подчерта, че възложените и получени документи по различните договори не водят до готовност на Община Шумен да кандидатства по нито едно от основните направления, които се разкриват по оперативните програми. Поръчаното на „Иновационно дружество” АД обследване отново бе дадено за пример като документ, който не става за кандидатстване по европейски проекти. „Безспорно е, че изграждането на тези соларни инсталации не са приоритет, който следва да се финансира от парите, заделени за подготовката на проекти по оперативните програми, ако и да са включени в Плана за развитие на Община Шумен”, допълни още заместник-кметът Йонков. Председателят на Комисията Радослав Кърджиев настоя, че поднесения отчет трябва да бъде сериозно анализиран, с оглед желанието на съветниците отново да заделят сума за подготовката на европроекти. „Начинът по който са изхарчени тези средства и липсата на готови разработки будят сериозни притеснения”, допълни още Кърджиев.
ШУМ.БГ
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
гербер
Уважаема Хелия,
Дали ОП регионално развитие е отворена може да се спори. И то много. Дори не е за спор, а за малко здрав разум. Би ли ми казала от къде ти е тази информация? Защото не са излезли апликационните форми. Ако не знаеш какво е това, много зле за тебе. И защо пишеш глупости? Не са излезли насоките по тази програма. Как можеш да шишеш проект, след като не знаеш как да го напишеш? Незнаеш дали ще има съфинансиране. Незнаеш ако има, в каво съотношение.
Хелияна
Уважаеми гербер, в момента са отворени точно 5 търга по ОПРР, това може да провериш на сайта на МРРБ. Включително и схемата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по "Подкрепа за рехабилитация и реконструкция на второкласни и третокласни пътища". Там ще намериш насоки за кандидатстване, пакет документи и довор. Разбира се, ако не ползваш нета само, за да плюеш по принцип. И още нещо, няма как да не знам какво е апликационна форма, щом съм печелила проекти още по предприсъединителните програми. Това си беше чиста хвалба, но повече не ми се занимава с теб :)))
гербер
Хелия, говориш напразно.
"Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) има готовност да стартира Оперативна програма "Регионално развитие 2007 – 2013 г."(ОПРР) през втората половина на месец септември 2007г. Това съобщиха от Главна дирекция "Програмиране на регионалното развитие" в МРРБ."
Нека вниманието ти да е насочено към "втората половина на септември...."
И след като си запозната с предприсъединителните програми и апликационни документи, би трябвало да си наясно и с Лисабонската стратегия. И нея можеш да я намериш в нета.
Също така, би било добре да признаеш колко пъти не само тази програма, но и други се връщаха за доразглеждане-просто не бяха подготвени както трябва.
И съответно колко време загубихме.
Би ли било "ок" ако община Шумен започне подготовка на проект, ако не знае основните изисквания и насоки?
А не е ли ужасно смешно и цинично да казваш-Златев не направи нищо, а ти да си от септември в общината, и да не си започнал и 1 проект?
честен, но не костоф
А като няма кой да прочете и Закона за регионалното развитие... Там много точно е казано от къде се финансират проектите по плановете за регионално развитие. Такъв план прие предния ОбС, при все че липсваше областен план (то и кой ли се е надявал). Твърдението на г - н Йонков е меко казано - безпочвено. Правният отел, вместо да се занимава и Искания на зам. кметове за неплатени наеми, да попрочете и други закони. Пък международните договори хич не са стихията на новата управа.
;)
До Хелияна - цитат:
"Иначе хелиосистемите са бъдещето, но в момента няма оперативна програма, по която ЕС да дава пари на някого да си слага слънчеви батерии на покрива."
Хелияна, слънчевите батерии на покрива съществуват на много места вече, но не съществува мащабен проект за използване на ВЕИ. Ако имаш информация за енергоизточник от посочените или дори проект за такъв, би била права, но изглежда не правиш разлика между "батерии на покрива", т. нар. фотоволтаични инсталации и снабдяването на обществени сгради и голям брой частни със същите.
Хелияна
Гербер, пак ме предизвикваш да се изкажа и за Лисабонската стратегия, която междудругото ми се падна през 2005 г. на държавен изпит. Е, мисля, че е нещо като мит, необходим да подхрани вярата в петгодишното планиране. Лисабонска стратегия и шуменски щения! И запомни, не работя в общината, защото изкарвам повече пари на друго място :)
Анонимен
Хелияна 2005 е различно от 2007!
"Краткосрочната програма по ВЕИ за следващия 3-годишен период, в частта въвеждаща използването на термични слънчеви колектори, може да включва подходящи държавни и общински сгради, потребяващи електроенергия или течни горива за производство на гореща вода. Добър пример за това са и социалните домове, детските градини, болниците и другите сгради публична общинска собственост. По предварителни оценки през 2015 година тези сгради ще консумират около 64 ktoe или 742.106 kWh(t) топлинна енергия. Ако се приеме, че половината от енергията, необходима за БГВ (3.2 ktoe) се произведе през слънчевите дни на годината от слънчеви термични колектори, т.е. производство над 37 GWh(t) при използваемост около 1 100 часа годишно и осреднена топлинна мощност 0.35 kWh/m2 ще бъдат необходими не повече от 1.105 m2 термични слънчеви колектори. Държавата може да даде пример като премахне използването на скъпата електроенергия и течни горива за производство на топлина енергия."
От тогава до сега явно не си чела много!От къде е това?
Хелияна
Уф, все едно съм на изпит. Национална програма за енергийна ефективност. Не че ми е настолно четиво, занимавам се с друго, не с енергийни системи, ама нали питаш. Момчета, излизам, че навън е страхотно:)
Анонимен
Хелияна-имала си в предвид това ОП "Регионално развитие"-изпратена до ЕК
2005-работен вариант
декември 2006 -работен вариант-неудобрени
23 .03.2007-неудобрена
02.10 2007-изпратена последно и
НАЙ-НАКРАЯ 5.11. 2007 -победа!Приемат я хората!
Колко пъти я променя правителството?