След като отказа външна независима оценка доколко сигурна е електронната система, през която ще бъде гласувано за нови членове на Висшия съдебен съвет, от кадровия орган на Темида решиха да следят под лупа за хакерска атака. Това те ще правят със съдействието на ГДБОП.
Това се разбира от съобщение от съдебния съвет за проведена среща между комисията по информационни технологии, фирмата - разработчик на системата за електронно дистанционно гласуване, и представители на отдел "Киберпрестъпност" при ГДБОП-МВР.
"Обсъдени бяха съвместни действия по предотвратяване и разкриване на опити за компрометиране на системата за гласуване, като бяха оценени потенциалните рискове за вота през интернет. На срещата бяха набелязани конкретни действия при различни рискови хипотези", става известно от съобщението. Предстои мерките да бъдат обсъдени в комисията.
Вчера от "Да, България" призоваха всички политически партии и Висшия съдебен съвет за независим одит на софтуера за електронно гласуване за следващ състав или спешна законодателна промяна за отпадане на възможността за дистанционен вот.
Дневник
Коментари
Добави коментар