България се нуждае от повече експерти, аналитични изследвания, прецизиране на оперативната и издирвателната дейност, за да може да е по-подготвена за евентуални терористични атаки. Това обяви бившият министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова в публикация във "Фейсбук".
Повод за това е атентатът в концертната зала в Манчестър, който отне живота на 22 души, рани 64, като 20 от тях са в критично състояние. Заради нападението степента на терористична заплаха във Великобритания бе вдигната до максималното от петте нива, което значи, че има сериозни възможност от втори акт на насилие над цивилни. Във Великобритания степента на заплаха от терор се определя от независимата комисия в МИ5.
Бъчварова посочва, че системата, прилагана от британските служби за сигурност, е "уникално добър пример за съвременна организация на информационно-аналитична дейност".
Според бившия вътрешен министър в България може да има "относително вътрешно спокойствие" заради приетия през декември 2016 г. Закон за противодействие на тероризма, както и постигнатата добра координация между институциите и МВР. Бъчварова отбелязва и необходимостта всяка институция да има свой антитерористичен план и да познава отговорностите си в случай на терористична заплаха.
"България не е остров на спокойствието", каза по-рано главният секретар на МВР Младен Маринов в ефира на "Нова телевизия". Той припомни, че веднага след атентата в Манчестър е бил свикан Националният оперативен щаб, където е било решено нивото на заплаха за България да остане на най-ниското възможно - трета степен.
Службите за сигурност пък са в постоянна готовност, код "жълто". По думите на Маринов това значи, че има засилено присъствие на органите на реда, засилена бдителност и повишаване на контрола на места от транспортната инфраструктура - определени гари, летища, метростанции. Според Маринов няма възможност на всички места да бъдат поставени рамки с детектори за метал, "но това дори не е необходимо".
"Могат да се вземат всички необходими мерки, но виждате, че в страна като Англия, където сигурността е на много високо ниво, също се случват такива неща", каза Маринов.
Дневник
Коментари
xxxl
Безмозъчна социоложка с възпалено въображение и сигурност,две противоположни понятия.