Президентът Румен Радев отхвърли предложението, направено от ГЕРБ, обособяването на 240 избирателни района в страната, които да направят възможно преминаването към изцяло мажоритарна избирателна система, да бъде извършено от администрацията му.

"Нека депутатите, които предлагат президентството да свърши едно такова райониране, да не бягат от своята отговорност, каза Радев. Това означава, че те си представят, че България е президентска република, а тя е парламентарна и те трябва да се държат като депутати именно в такава република."

Президентът припомни, че конституцията ясно регламентира правомощията му по отношение на изборния процес в страната и ангажиментите му, свързани с него.

 "Не мисля, че правомощията ми трябва да бъдат променяни, каза още Радев. Българският президент няма капацитета да извърши ново райониране. За него са нужни задълбочени експертни способности, с каквито президентството не разполага", обясни той.

Коментара си Румен Радев направи във Варна, където днес е на посещение. Сутринта той се срещна с кмета на града Иван Портних, по-късно разговаря с интелектуалци и дейци на културата. За 16 ч. е планирано участието му в инициативата на Европейската комисия "Граждански диалог", домакин на която е Варненския икономически университет.

Дневник