В Сирия при въздушен удар на руската бойна авиация най-вероятно е бил убит Абу Бакр ал Багдади, лидерът на "Ислямска държава".
Това съобщи Министерството на отбраната на страната, цитирано от руските новинарски агенции.
Това става броени дни, след като анализатори казаха, че Ал-Багдади е на косъм от това да изгуби двата основни центъра на своя "халифат" и макар да бяга, може да са необходими години, докато бъде заловен или убит.
Засега от Москва използват израза "възможно е да е убит" и уточняват, че става дума за удар срещу Ракка, главният град на терористичната организация в Сирия.
Бомбардировката е била по "команден пункт на терористите в южните покрайнини на Ракка, където се е провеждало заседание на високопоставени техни лидери. Имаме информация,, "която се проверява по различни канали" относно това, че "на съвещанието е присъствал и Ибрахим Абу Бакр ал Багдади, който е бил унищожен".
В операцията са участвали самолети Су-35 и Су-34, а атаката е станала на 28 май.
През последните години неведнъж е имало съобщения по медиите за смъртта или пленяването на Ал Багдади, но те така и не са получавали потвърждение. Последното е от 11 юни в британския таблоид Daily Mail, който цитира сирийската държавна телевизия да обявява, че лидерът на "Ислямска държава" е ликвидиран при бомбардировка на Ракка.
Дневник
Коментари
Добави коментар