Парламентарната анкетна комисията, която беше създадена миналата седмица по предложение на ГЕРБ за да разследва решението на служебното правителството "Герджиков" за закупуването на шведски изтребител "Грипен" ще заседава днес. От изказванията на депутати от ГЕРБ по време на дебатите миналата седмица се разбра, че ще бъде обърнато внимание на ролята на президента Румен Радев, който до преди година беше командир на ВВС, а назначеното от него служебно правителство класира офертите за самолетите.
На първото си заседание комисията ще приеме правила за своята работа и ще вземе решение каква информация и документи ще изисква от Министерството на отбраната.
Създаването на комисията предизвика бурни реакции от опозицията и президентството. От БСП заподозряха, че комисията се създава, тъй като от партията на Бойко Борисов се страхуват от решимостта на Радев за борба с корупцията по високите етажи на властта. Главният секретар на президента Димитър Стоянов обяви, че анкетната комисия е постоянно действащ трибунал, с който да бъде атакуван Радев.
Президентът и премиерът в понеделник се срещнаха за да "укротят топката". Президентът Румен Радев и премиерът Бойко Борисов имат обща позиция, че държавните институции трябва да работят заедно по важните за българското общество въпроси, според пресцентъра на Радев.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова заподозря, че Борисов и Цветан Цветанов, който е председател на групата на ГЕРБ в парламента, играят ролите на "доброто и лошото ченге".
"Господин Цветанов не разбира нищо от изтребители, той разбира от апартаменти. Единствената връзка между господин Цветанов и авиацията е това, че той говори на автопилот. Някой му задава курса." каза Радев по адрес на Цветанов.
Според източници на "Дневник" в ГЕРБ не смятат да се отказват от комисията и "разследването", за проекта за придобиване на нов за армията изтребител.
Дневник
Коментари
Добави коментар