Изследователи от Университета на щата Вашингтон в Сиатъл изработиха прототип на мобилен телефон, който работи без батерия. За захранване устройството използва технология, която създателите му се надяват до една година да започне да се появява в продуктите за масовия пазар.

Проектът, финансиран от Националната научна фондация и компанията "Гугъл", залага на улавянето на нищожни количества енергия, съдържащи се в радиочестотните вълни.

"Заобикалящите ни радиовълни идват от FM радиостанциите, от късовълновите станции, от телевизионните сигнали, от мачтите на мобилните оператори. Всички те излъчват такива вълни", обяснява Вамси Талла, член на екипа, пред "Ройтерс".

За разработката бе съобщено с публикация от началото на юли. Тогава Шаям Голакта, асоцииран преподавател в Училището за компютърни и инженерни науки "Пол Алън", коментира: "Вярваме, че сме изработили първият функциониращ мобилен телефон, който работи без почти никаква енергия. За да постигнем на практика тази много, много ниска консумация, трябваше да уловим енергия от околната среда, поради което се наложи да преосмислим изобщо как е конструирано това устройство."

Реално, смартфонът изглежда просто като платка с прикачени няколко части, които могат да се закупят от обикновен магазин за електроника, изисква да се носят слушалки и работи в комутатор - бутон за превключване между режим на говорене и слушане. Това е достатъчно да се проведе и разговор по Skype през безжична базова станция.

Една от находките и да се използват миниатюрните вибрации на микрофона или на говорителя, които се получават при говорене и слушане. Антена, свързана с тези компоненти, превръща движението в промени в стандартен аналагов радио сигнал, излъчван от безжична базова станция. Процесът почти не използва енергия.

Но екипът има планове да доразвие устройството в по-сложен прототип с E-ink екран и ниска консумация на енергия, за да може да се пишат текстови съобщения, както и да го снабдят с камера с базови характеристики. Един от тези варианти ще има и миниатюрна соларна батерия.

Представената технология би могло да се интегрира в стандартна мобилна мрежа или в безжични рутери. "В бъдеще можем да си представим, че всички мачти на мобилните мрежи или Wi-Fi могат да са с вградена наша технология. А ако всяка къща има такъв Wi-Fi рутер, практически можеш навсякъде да имаш покритие за смартфон без батерия", разказва Талла.Прототипът използва 3.5 микровата и изследователите показаха, че такова минимално количество енергия може да се извлече от два източника - стандартен радио сигнал, излъчван от устройство на 10 метра, и енергия от соларна клетка с размера на оризово зърно, достатъчна да се свърже устройството с базовата станция на 17 метра.

Авторите казват, че едно от най-големите предизвикателства пред работещите в това направление е устройството да използва много, много малко енергия. Има и други разработки, но при тях събраната енергия стига за едно "Здравей" в началото на разговора и после трябва да се чака 10 минути натрупване на енергия, за да се чуе отговора на другата страна.

Екипът планира за представи завършен продукт след 8-9 месеца и макар да не разкрива други подробности, един от участниците в него споменава пред "Ройтерс", че разработката им може да позволи поне още един телефонен разговор, след като батерията на стандартен смартфон е напълно изчерпана.

Друга посока, в която работят инженерите в Университетите на Бристъл и Съри, например, е създаването на т.нар. суперкондензатори, които могат да се зареждат в пъти по-бързо от сегашните батерии, разчитащи на електрохимичен процес.

Дневник