Виена остава най-приятният за живеене град в Европа и е практически почти изравнен с Мелбърн на място №1 в годишната класация на Economist Intelligence Unit (EIU), обхващаща 140 града.
Седма поредна година австралийският град оглавява списъка. Този път той получава 97.5 от максимални 100 пункта, но преднината му пред австрийската столица е само 0.1 процентни пункта в индекса на поделението на медийната група The Economist. Много малка е разликата и с канадските Ванкувър и Торонто (на позиции 3 и 4 и на 0.2 и 0.3 пункта от Мелбърн). Пето място си поделят канадският Калгари и австралийският Аделаида.
Колко комфортен за живот е един град се определя от фактори като стабилност и сигурност, здравеопазване, култура, околна среда, образование и инфраструктура. Най-слаби показатели по тези критерии са показали Дамаск (Сирия), Лагос (Нигерия) и Триполи (Либия). Сред петте града, които за последните 5 години са влошили най-много положението си, попадат Москва, Киев, Дамаск, Триполи и Детройт.
Сянката на терора не изчезва
Макар в Топ 5 да няма промяна, през последните години расте нестабилността по света и това предизвиква размествания сред множество други градове. В Европа има засегнати от разпространяването на страха от терористична атака - например Манчестър и Стокхолм - докато градове като Рейкявик и Амстердам печелят от добри показатели за достъп до културни събития и намаляваща престъпност, посочват авторите.
"Много проблеми, свързани с приятния живот, не са изчезнали - терористичните нападения продължават, а геополитическата обстановка създава международна несигурност", се казва в съобщението на EIU. Честотата и разпростирането на терористичните атаки нараснаха значително, Западна Европа попадна във фокуса на увеличаващите се тревоги, а няколкото нападения във Франция и Великобритания само предизвикват допълнително напрежение в градовете в района. Дори Сидни слиза поради същата причина от 7-о на 11-о място в рамките на една година.
Не само тероризмът носи проблеми - такъв ефект оказват мигрантската криза, Brexit, опитът за преврат в Турция и конфликтите в страни като Сирия, Либия и дори Нигерия. Значение имат руските действия в Източна Европа и Близкия изток, напрежението в Азия заради Северна Корея, политиката на новия президент Доналд Тръмп в САЩ.
Сидни тази година отпадна от водещите 10 градове в класацията.
© Reuters
Сидни тази година отпадна от водещите 10 градове в класацията.
Какво е нужно, за да си победител
Анализаторите подчертават, че победителите винаги идват от определена категория - средно големи градове в заможни държави и относително малка гъстота на населението. На такива места инфраструктурата не е претоварена, престъпността не е висока и по-успешно може да се развиват възможности за свободното време.
При средна гъстота на населението по света от 57 души на квадратен километър, в челната десетка са градове от страни като Австралия (2.9 души/кв. км), Канада (3.7), Финландия (15) и Нова Зеландия (18).
Австрия със 106 души на кв. км е изключение, но Виена със своите 1.8 млн. жители (2.6 млн. в столичния район) е относително малка в сравнение с мегаполиси като Ню Йорк, Лондон, Париж или Токио. В Австрия също е регистрирано едно от най-ниските нива в света на убийства - 0.53 на 100 000 души през 2016г. В столицата отчетоха поредна година на намаляване на престъпността - виенската полиция е регистрирала едва 68 престъпления срещу хора (при 83 през 2015 г. и 93 през 2012 г.) През последните години във Виена е било извършено само едно предумишлено убийство. За сравнение - в Детройт само през миналата година са убити 302 души, а венецуелската столица Каракас е недостижим антирекордьор с 4308.
Анализаторите обръщат внимание, че много размествания по различните критерии има през последните 6 месеца - при 35 от 140 града. Когато се погледне целият анализиран 12-месечен период, броят им достига 44, което е около една трета от всички обхванати от проучването градове. За последните 5 години броят достига 95 града (66 от тях са слезли в класацията).
Средният индекс се е понижил с 0.8 пункта од 74.8%. Много по-отчетлив е спадът при показателя "стабилност" - средно той е бил 73.4% през 2012 г., но сега е слязъл на 71.4%, т.е. с цели два пункта. Като цяло, обаче, от 17 града, придвижили се на нова позиция, 12 се изкачват в класацията (миналата година броят им бе само 7), т.е. въпреки заплахата от тероризъм, там има достатъчно силни промени в останалите показатели.
Дневник
Коментари
Добави коментар