Големи технологични компании като "Гугъл" (Google), "Фейсбук" (Facebook) и "ПейПал" (PayPal) са започнали да изолират все повече екстремистки групи и отделни потребители, подкрепящи езика на омразата. Това е станало след кървавите размирици в Шарлотсвил миналия уикенд, съобщава БТА.
Преди шествието на националистите в американския град компанията за краткосрочно наемане на жилища "Еърбиенби" (Airbnb) не допусна до услугата си хора, за които имаше съмнения, че отиват в Шарлотсвил специално за това събитие. Компанията посочи, че е използвала наличната ѝ информация от своите клиенти, за да определи кои потребители не отговарят на стандартите ѝ.
От своя страна "Епъл" (Apple) реши да дари общо два милиона долара на две правозащитни организации в рамките на ангажимента на шефа на компанията Тим Кук да се бори срещу омразата, разпалила насилието в Шарлотсвил. "Фейсбук" и "Инстаграм" (Instragram) пък отстраниха няколко групи и отделни лица от мрежите си заради нарушаване на условията за ползване, забраняващи езика на омраза.
Същевременно "Туитър" спря профила на неонацисткия сайт "Дейли стормър" (The Daily Stormer), макар че компанията няма практика да коментира отделни профили. "Гугъл" също прекрати регистрацията на "Дейли стормър" с мотива, че нарушава правилата за използване, след като в сайта бе публикувана статия с подигравки към сгазената и убита жена по време на шествието в Шарлотсвил.
Сайтът изчезна за кратко в понеделник, след като компанията за регистрация на интернет домейни GoDaddy също го спря, а по-късно и регистраторът на имена на домейни в Русия Ru-Center прекрати правата на "Дейли стормър". Компанията за киберсигурност "Клаудфлейр" (Cloudflare) също се отказа от сайта като клиент, оставяйки го уязвим за хакерски атаки.
"ПейПал" прекрати разплащателни сметки на разпалващи омраза групи още преди събитията в Шарлотсвил. Като пример е посочена сметката на "Дейли стормър", която е била спряна още преди няколко месеца. Компанията за стрийминг на музика "Спотифай" (Spotify) забрани музика, която насърчава омразата или насилието.
Групата за защита на дигиталните права "Електроник фрониър фаундейшън", която е с централа в Сан Франциско, разкритикува действията на някои от компаниите. Според тях с отстраняването от сървърите и платформите на неонацистки групи се застрашава свободата на изразяване онлайн.
Дневник
Коментари
Добави коментар