Човечеството е изправено пред бъдеще, в което изкуственият интелект ще играе все по-голяма роля. Автономните коли, роботите-престъпници, животът след смъртта вече не са само вълнуващи детайли от научната фантастика. Наскоро изкуственият интелект на Google победи световният шампион в древната китайска игра Го, а 116 експерти по роботика изпратиха отворено писмо с призив да се забрани разработката на автономни оръжия, способни сами да избират и да стрелят по целите си.
Ученият Тоби Уолш от австралийския Университет на Нов Южен Уелс сподели с телевизия ABC десет начина, по които смята, че роботите ще променят ежедневието в идните години.
Хората няма да шофират
Пияни, уморени или разсеяни водачи са причината за 95% от катастрофите, казва Уолш, така че е логично те да бъдат заместени от машини, които грешат далеч по-малко. Пътищата ще бъдат по-безопасни, задръстванията – по-малко. Паркинги по улиците вероятно няма да има, транспортът ще бъде по-евтин, а възрастните хора и тези с увреждания ще могат да пътуват много по-лесно.
Хората ще купуват все по-малко автомобили и ще изгубят умението си да ги карат с възхода на автономните коли. "До 2050 г., годината 2000 ще изглежда толкова чудновато отживяла, колкото са изглеждали и каретите, теглени от коне през 1900 г., на хората от петдесетте години", казва Уолш.
Всеки ден профилактичен преглед
Личен лекар-робот ще знае гените и възможните наследствени болести. Той ще следи кръвното налягане, нивото на захарта, съня и физическата активност, ще преглежда и данните от тоалетната чиния, за да анализира автоматично съдържанието на урината и изпражненията. Смартфонът или фитнес часовникът регулярно ще правят селфита, за да следят за меланома и очни болести. Микрофонът ще анализира гласа на притежателя на телефона, за да търси признаци на настинка, деменция или удар, освен това ще може да се обади на спешна помощ, ако той припадне.
Мерилин Монро ще се върне в киното
Ще бъде възможно аватари на починали знаменитости да играят в интерактивни филми, а зрителите – да насочват действието, участвайки в тях. "Холивуд" и индустрията на компютърните игри ще се слеят и ще привлекат хората в хиперреални светове. Пристрастяването към тях ще се превърне в проблем за обществото.
"Ще има призиви поведението, нелегално в истинския свят, да бъде криминализирано или направено невъзможно във виртуалния", казва Уолш.
Компютър ще назначава и уволнява работници
Изкуственият интелект постепенно ще превземе мениджмънта – ще прави графици за работа, ще одобрява отпуски, ще следи и оценя изпълнението на задачите. "Ще трябва да се научим да казваме на компютрите: "Съжалявам, това не ти е разрешено". Това, че машината ще се справя с някоя задача по-добре от човек, не е достатъчно. Има някои решения, които просто не бива да оставяме в техни ръце".
Хората ще си говорят със стените
Човек влиза в стая и казва "Светлина. Кой спечели мача?", а машината с изкуствен интелект го познава толкова добре, че знае за кой мач пита и кои лампи иска да бъдат запалени. Интернетът на нещата ще позволи по-голямата част от домакинството да бъде управлявана с глас – и макар това да е удобно, то ще акумулира огромно количество данни, които ще са безкрайно полезни на разузнаването и на рекламистите. "Следващият път, когато ви питат за настройките за поверителност, хубаво си помислите какво отдавате", казва Уолш.
Роботите ще могат да ограбват банки
Засега киберпрестъпността е нискотехнологична и се ограничава до фишинг и вирусни атаки. Но изкуственият интелект ще надмине хората-хакери и единственият му съперник ще бъде друг изкуствен интелект.
Роботите ще побеждават на футбол
По-добри умения с топката, точност, стратегически знания – хората нямат шанс в спорта срещу роботите, което означава, че повечето отбори ще си останат човешки. Но изкуственият интелект ще се използва за тренировки и подобряване на играта, а анализаторите на данни ще станат все по-ценни за спортните клубове.
Кораби-призраци ще кръстосват моретата
Автономни кораби, самолети и влакове ще могат да пренасят товари самостоятелно – по-ефективно и по-безопасно. "Пътническите полети вероятно ще продължат да бъдат управлявани от хора. Но след няколко десетилетия безопасни превози на стоки, ще започне и дебат дали хората да водят и пътническите полети".
Изкуственият интелект ще измести журналистите
Засега компютрите могат да пишат кратки спортни и финансови текстове, но с развитието на технологиите ще се занимаят и с по-сложни истории. Аватари и чатботове ще могат да заместят говорилите, а новинарските емисии ще могат да се фокусират върху интересите на потребителя. "Ще има продължителен дебат за предразсъдъците на алгоритмите, особено когато хората вече не подбират новините, които виждаме. Гледната ни точка се оформя от лещите, през които гледаме света. Дали алгоритмите ще ни предизвикват достатъчно? Дали ще разберат какво са лъжите и заблудите? Ще имат ли същите интереси като нас?"
Живот след смъртта
Ще стане обичайно след нечия смърт, на земята да остава чатбот, който говори като починалия – за да утеши семейството, да разпредели завещанието, да довърши недовършената работа.
Знаменитостите ще могат да използват свои цифрови клонинги, които да управляват социални им мрежи, от това ще могат да се възползват и обикновените хора. Но тази опция ще предизвика ожесточени дебати. "Как можеш да се защитиш от изкуствен интелект, който се преструва на теб самия? Имаш ли право да знаеш дали говориш с компютър, или с истински човек? Трябва ли на ботовете да им бъде забранен достъпа до политиката? Кой може да изключи клонинга след смъртта на човека? Има ли свобода на словото за ботовете? Бъдещето ще е интересно", казва Уолш.
Дневник
Коментари
Тодорнонимен
И няма да има журналисти, които да плюят докторите у нас? То и докторите ще са роботи сигурно, така де!