Ураганът Ирма е засегнал сериозно централната част на Куба с пориви на вятъра, достигащи 260 км/ч, съобщи кубински метеоролог в ефира на обществената телевизия, предаде "Франс прес", цитирана от БТА. Най-тежко засегнати са централните провинции Камагуей и Сиего де Авила, но заради голямата си площ стихията е усетена и от провинция Лас Тунас, на изток, до намиращата се 400 км западно провинция Вийя Клара.
Източникът не даде повече подробности за обстановката на острова, през чиято територия за пръв път от 1932 г. преминава "окото" на толкова мощен ураган. При преминаването си през Куба обаче Ирма загуби сила и бе понижен от най-високата пета в четвърта категория, съобщи ДПА.
Бурята се движи на запад-северозапад с около 19 км/ч. Очаква се по-късно днес да се обърне на север и вероятно да достигне Флорида утре сутрин. Заради Ирма местните власти вече започнаха най-мащабната евакуация на население заради бедствие в историята на САЩ.
На 660 000 жители на метрополията Маями-Дейд е наредено да напуснат района, близо 9 милиона души може да останат без ток, а всички жители на Флорида са предупредени да бъдат готови да бягат. Около 6 милиона души живеят по траекторията на урагана, която прогнозират специалистите.
Дневник
Коментари
Добави коментар