Борислав Йорданов постави рекорд за скоростно преминаване с велосипед на маршрута Ком - Емине. Новото върхово постижение по туристически маршрут в Стара Планина е 2 дни, 22 часа и 49 минути.
Това е трета поправка на рекорда в рамките на последните 40 дни и втора за Йорданов. На 4 август състезателят от клуб "Велораптор" приключи своя "Велоносен поход" за 3 дни, 9 часа и 1 минута. Това беше с близо два дни по-бързо от предишния регистриран рекорд.
На 22 август постижението на Йорданов беше подобрено от Илко Илиев, който преодоля 600-километровата дистанция за 3 дни, 3 часа и 35 минути.
"Рекордите са временни. Те са за това - да бъдат подобрявани", каза Йорданов. Той допълни, че чувства голямо удовлетворение, че предизвикателство е приключило успешно.
По различни етапи от маршрута се включиха част от най-успешните български планински колоездачи.
Сред тях бяха Емил Стойнев, който е световен вицешампион по крос триатлон, националният шампион по кроскънтри колоездене Александър Алексиев , Васил Василев, Владислав Гюров, Пламен Петков и други.
В най-тежката част от маршрута - между хижа "Добрила" и връх Ботев, участие взе и Антония Григорова. Първата жена, изминала с бягане маршрута от връх Ком до нос Емине, подкрепи Йорданов, тичайки редим до него по ключовия участък от трасето.
"В един разговор наскоро Боби ми каза: "Аз не искам просто да поставя рекорд, искам да дам най-доброто от себе си." Това беше основната причина да приема без колебание предложението му да се върна пак по билото на Стара планина", разказа Григорова.
Освен счупен рекорд по билото на Стара планина е имало една счупена ръка и един счупен автомобил. Основателят на клуб "Велораптор" и организатор на "Велоносен поход" Калин Русев е пострадал при тежко падане в деня преди финала.
Той е счупил кост на ръката си и му се е наложило да продължи да кара още час и половина, докато стигне автомобил, който да го закара в болница за наложилата се операция. Минути преди финала един от автомобилите на екипа е спукал картер. На самия финал е имало и друг инцидент, един от придружаващите колоездачи е колабирал и е бил откаран по спешност в болница.
"Въпреки всички перипетии, които преживя екипът, за пореден път беше показано, че Ком - Емине - най-дългият пешеходен туристически маршрут в България, има реален потенциал да бъде превърнат и във велосипеден, както и да се маркира от начало до край като такъв", заявиха организаторите.
Това е и една от основните цели на "Велоносен поход" - повдигане на темата за нуждата от повече обособени и поддържани веломаршрути в България.
Дневник
Коментари
Добави коментар