За 349 семейства с 1059 членове от ромски произход е събрана пълна информация по отношение на образованието, здравеопазването, условия на живот и семейното състояние. Предстои събраната информация да се обобщи и да се използва за интегрирането на общността.

Наблюдението над домакинствата се извършва в рамките на проект „Взаимодействието с общността – фактор за по-доброто бъдеще и успешна интеграция“, който се реализира в Шумен по Българо-швейцарската програма за насърчаване на социалното включване на ромите и други уязвими групи. Проектът е за 723 656 лв., като по-голямата част от парите - 533 962 лв., дава Швейцария. Остатъкът се поема от българската държава, а община Шумен съфинансира с 25 550 лв.

За свършеното през първите 10 месеца по проекта, който се реализира в Шумен и село Ивански, говориха на брифинг днес Христинка Баева и Людмила Андреева от общинска администрация.

Като едно от постиженията през този период Христинка Баева изтъкна, че 18 деца от ромските квартали в Шумен, на възраст 5 - 6 години, ще започнат да посещават детска градина, като всички те са преминали през образователен курс и владеят български език. „Групата ще започне да функционира съвсем скоро и ще бъде в ДГ „Пролетна дъга“, обясни Баева.

Тя отчете още, че през първите 10 месеца от началото на проекта 30 деца са посещавали „летни училища“ за развитие на езиковите умения и компетентности. 40 ученици от 7 до 10 години са участвали  в „наваксващи училища“ за повишаване на техните образователни резултати. 62 деца и ученици са се включили в „уикенд училищата“ за развитие на творческите им способности.

За подобряване на здравния статус на ромите, които не са здравно осигурени и не са имали възможност за профилактични прегледи по проекта са осигурени посещения, както при специалисти, така и при общопрактикуващи лекари, каза Людмила Андреева.

„Бременността на жените се наблюдава, извършват се прегледи за туберкулоза, сифилис, СПИН, като досега тези заболявания не са установени при младите жени“, обясни Людмила Андреева. По думите й сред младите майки се повишава интереса към ваксините и прилагането им.

В рамките на проекта до дни ще бъде открит нов учебен център в с. Ивански, в който ще се занимават деца и родители от ромски произход и други уязвими групи. Изградени са три нови зали, които ще се използват за провеждане на извънкласните дейности с деца, ученици и техните родители в „наваксващи училища“, „уикенд училища“ и „училища за родители“. В тях педагозите ще помагат на учениците да наваксват пропуските в своите знания по основни учебни предмети; да говорят добре български език. Тук ще се провеждат срещите с родителите, които ще разширяват своите знания по здравни и образователни теми, права, задължения, отговорности.

Предстои ремонт на основната сграда на ОУ „Хр. Ботев“ в Ивански, в която до края на 2017 г. ще бъдат изградени медицински кабинет за обслужване на учениците от училището и вътрешни санитарни възли. Общата стойност на строително-монтажните работи е 86 000 лв., а за закупуване ан оборудването – 8000 лв.

В здравната служба на с. Ивански ще бъде направен ремонт на кабинетите на общопрактикуващ лекар, на педиатър и АГ-специалист, които ще се осигуряват от ДКЦ I – Шумен, и на залата за здравния медиатор в с. Ивански. Стойността на ремонтните работи е 51 000 лв., а на оборудването, което е предвидено за тези стаи е 15 000 лв.

Предстои подписване на договор с избрания изпълнител на строително-ремонтните дейности в ДГ „Пролетна дъга“ в Шумен. В  градината ще бъде обновен детският комплекс за новата група в основната сграда. Освен това ще бъде изградена нова спортна площадка, предстоят и ремонтни работи във филиалите на детското заведение. Стойността на строителните дейности е 116 500 лв., като отделно за оборудване са предвидени 44 000 лв.

ШУМ.БГ