Американският гигант за онлайн търговия "Амазон" (Amazon) е бил уведомен в сряда от Европейската комисия, че незаконно се е възползвал от данъчно облекчение в Люксембург и трябва да възстанови невнесени около 250 млн. евро (над 298 млн. долара). Това е поредният опит на комисията да защити единния пазар от нечестни данъчни споразумения на отделни държави с мултинационални корпорации.
Сумата е далеч по-малка от очакваните от анализатори 400 милиона евро и несравнима с около 13 млрд. евро, които през август Брюксел нареди да бъдат върнати от "Епъл" на Ирландия. След като Дъблин стори твърде малко за изпълнението на това решение и го обжалва месеци след крайния срок, в сряда еврокомисарят по въпросите на конкуренцията Маргрете Вестагер съобщи, че е отправен иск срещу ирландското правителство в Съда на Европейския съюз.
По повод казуса с "Амазон" тя заяви, че "Люксембург е предоставил незаконни данъчни привилегии и в резултат на това не са били обложени почти три четвърти от печалбите на "Амазон".
Компанията обмисля да обжалва и заяви, че смята, че не е получила никакво специално отношение от Люксембург и че си плаща данъците в пълно съответствие с люксембургското и международното данъчно право. Разследване на комисията е установило, че размерът на данъчните облекчения е бил раздут и "не отразява икономическата реалност".
Нямаме предубеждения към американските технологични компании, каза Вестагер. "Става дума за конкуренцията в Европа независимо от това какво е националното ти знаме и кой е собственикът."
Тя приветства започването на дебат от френския президент Еманюел Макрон за повече интегриране на данъчните режими в ЕС, чрез което да се затворят и вратичките в данъчното законодателство, използвани за намаляване на плащанията от бизнеса.
Конкретната сума, която "Амазон" трябва да върне, ще бъде изчислявана тепърва от властите във Великото херцогство. Компанията е създала там близо 1500 работни места и е един от най-големите работодатели в страната с половин милион души население. През 2016 г. за "Амазон" в Европа са работили около 50 000 души, а в ЕС компанията е спечелила 2.4 млрд. долара при глобални печалби от 136 млрд. долара.
До 2013 г. Жан-Клод Юнкер, председателят на Европейската комисия, бе премиер на Люксембург в продължение на почти две десетилетия и често е критикуван за ролята си в подобни договори, за които се разбира едва сега. Той отрича да е сторил нещо незаконно и настоява, че еврокомисията работи за това да има честно към всички страни данъчно облагане.
През 2014 г. избухна скандалът "Люкслийкс" (LuxLeaks) с публикуване на документи, показващи как големи счетоводни къщи помагат на мултинационални компании да прекарват през страната значителни средства, за да не плащат никакви или съвсем малки данъци.
Великото херцогство се проверява за договори с "Макдоналдс" (McDonald's) и френския енергиен гигант "Енджи" (Engie).
Дневник
Коментари
Добави коментар