Кевин Спейси е поредното голямо име в Холивуд, около което се вихрят скандали, след като вчера двукратният носител на "Оскар" се извини за нежелани сексуални аванси спрямо 14-годишен актьор през 1986 г. Изявлението му - с което актьорът за пръв път обяви публично своята хомосексуалност, бе осъдено от гей активисти и от двете страни на Атлантика, заради решението му да я намеси в контекста на обвинения в сексуален тормоз над малолетни. То причини буря от коментари в социалните мрежи, където Спейси бе обвинен в нечестен опит за отклоняване на вниманието, който насърчава негативни стереотипи срещу гей общността.

Разкриването не бива да се използва, за да отклони вниманието от обвинения в сексуален тормоз, коментира пред "Ройтерс" Сара Кейт Елис, президент на Асоциацията на лесбийки и гей хора срещу клеветата (GLAAD). "Това не е история за разкриването на Кевин Спейси, а за травматичните преживявания на Антъни Рап и всички, които смело говорят срещу сексуалното посегателство."

Рап, актьор от Бродуей и сериала "Стар Трек", разказа пред "Бъзфийд", че Кевин Спейси, тогава 26-годишен се опитал да го съблазни на парти през 1986 г. По думите му Спейси го взел на ръце, отнесъл го в леглото си и легнал върху него. Актьорът обаче успял да го избута и да си тръгне. По думите му Спейси бил пиян.

Отговаряйки в "Туитър" двукратният носител на "Оскар" заяви, че бил "ужасен" да чуе историята, която не си спомня, но ако е вярна, поднася извинения за "дълбоко нередното си пиянско поведение". Той добави, че случката го "окуражила да проговори за други неща в живота си" и че е избрал за себе си да живее като гей мъж.

"Обикновено когато знаменитостите се разкриват, ги поздравяваме и посочваме нуждата от модели за повезение. Но изборът на Кевин Спейси да го направи в този конкретен момент е вреден за ЛГБТ общността. Сексуалната му ориентация няма никаква връзка със сериозните обвинения, отправени срещу него, и смесването на тези две неща е изключително вредно", коментираха пред "Гардиън" от известната британска организация "Стоунуол".

В същата медия известният колумнист Оуен Джоунс също осъди Спейси, подчертавайки, че приравняването на хомосексуалната ориентация с педофилията е едно от най-старите оръжия на хомофобията и лежи в основата на тормоз и дискриминационни законодателства по целия свят. "Сигурен съм, че в следващите дни, седмици и месеци хомофобите ще използват случая на Спейси, за да защитят тази теза."

Масло в огъня наля и стрийминг каналът "Нетфликс", който часове по-късно обяви, че предстоящият 6 сезон ще е и последният за хитовия сериал на Спейси "Къща от карти". Продуцентите твърдят, че решението е подготвяно от месеци, и все пак подчертаха, че са "дълбоко обезпокоени" от поведението на актьора.

Кевин Спейси не е коментирал новите обвинения нито в "Туитър", нито чрез представителите си пред "Ройтерс".

Dnevnik.bg