14-годишната Цветомира от новопазарското село Мировци, чиято майка загина в снежните преспи, вече има ново семейство. След като повече от 2 месеца момичето живя в Комплекса за социални услуги в Шумен, от петък то е настанено в SOS-детско селище край Трявна, научи ШУМ.БГ.
Наш екип намери Цветомира в новия й дом, заедно с новите си двама братя и две сестри. SOS-майка на петте деца е 42-годишната Марчела Личева от Русе /на снимката горе/, която е една от доброволките-основатели на селището. В петък персоналът и всичките 65 деца са ораганизирали тържество за посрещането й. Само за два дни Цветомира вече се сприятелила с няколко от връстничките си. От детското селище обясниха, че по принцип приемат по-малки деца, но за Цвети са направили изключение. Видяхме я да кара колело на улицата пред къщата. Директорът Иван Христофоров помоли да не я снимаме, за да не я притесним, но ни разведе из целия комплекс.
Всяка от 12-те къщи се управлява от SOS-майка, която отговаря за 5 или 6 деца и се грижи те да бъдат нахранени и облечени. Малчуганите обаче трябва да помагат в домашната работа, както в нормално семейство. Майката води по-малките на детска градина в Трявна, а големите ходят сами на училище. В зависимост от възрастта си децата получават между 50 стотинки и 1 лев дневни. В SOS-селището никога не са имали бягство на дете, нито проблем с полицията. В същото време в кабинета на директора са подредени 25 купи, спечелени на различни състезания, както и повече от 60 грамоти от конкурси. Тук твърдят, че след като навършат години и напуснат, всички младежи отиват да учат в университет или си намират добра работа.

“Персоналът е разковничето за успеха на SOS-селищeто. тези, които работят при нас, са отдадени на професията си и много мотивирани. Често ходят и на обучения”, казва Христофоров.

8-ми януари 2008 г. - денят, в който Цветомира научи, че майка й Петранка е починала.
Коментари
до всички
браво на социалните служби! една перфектно свършена работа .дано този шанс имат повече деца като цвети.
Иванови
Поздравления за социалните работници!SOS селището в
Трявна е една хубава вълшебна приказка за деца със
съдбата на Цвети.Нека кметове и депутати да видят нещо
хубаво и да го приложат,а не да търсят "топлата вода".
Познавам част от екипа на селището-много мили хора и
с големи сърца към децата.Да са живи и здрави!
789
нека всички журналисти отидат и видят и да запознаят хората с условията там и нека всички домове да бъдат като това селище .
до всички
Колко са мили коментарите, отдавна не бяхме чели във форума позитивно изказани мисли. А за Цвети, дано бъде истински щастлива, тя като всички деца има нужда от обич и подкрепа. Екипът на г-н Христофором в SOS селището е много добър. Поздравления и за екипът, който досега се грижи за Цвети - от Комплекса за социални услуги в Шумен.
Анонимен
pff
Анонимен
Това е начина.Сами че искамотговор на един два такива въпроси.Защо няма нито едно турче в тия домове -нита здраво ,нито болно.Защо домовете са пълни с цигани.Нямали кой зда ги спре тия хора да се плодят- няма ли "курсове" по семейно планиране като изпита при зъвршването им да бъде силен шут в областта на т....До кога България ще хрантути хора които я разсипват- тоест цеганите.Дори и редактора да ме прочете стига ми....
daniela
По повод коментара, че не се настаняват деца от друг етнос освен от ромсият искам да уточня. Действително много по-малък е броя на децата с турска етническа принадлежност, но това не се дължи на избирателно настаняване в SOS. Тук се настаняват всички деца, които имат нужда от подкрепа, независимо от етническата им принадлежност. Факт е, че турските семейства много рядко изоставят децата си за разлика от ромските. По мои наблюдения мюсулманите се грижат за децата си, съобразно законите на исляма. В редките случаи, когато родител не е в състояние да отглежда детето си го поверява на грижите на държавата и за тези деца се предоставя грижа, която отговаря на потребностите им.