Според анализите на Съюза на работодателите в системата на средното образование до 3 г. се очаква сериозен недостиг на учители по всички предмети. Това заяви в Шумен днес председателят на съюза Самуил Шенин.
Той е в града за семинар с директорите на училища по темата за делегираните бюджети. Дефицитът на учители е продиктуван от ниското заплащане в системата. През последните 5 г. експертите на съюза следят и кандидатстващите в специалностите "Педагогика" във висшите училища. „Прави впечатление, че за учители кандидатстват учениците с най-нисък бал”, заключи Самуил Шенин. Освен проблема с кадрите, Съюзът на работодателите в системата на средното образование посочва и лошото състояние на сградния фонд. Според Шенин 60% от училищата не отговарят на европейските изисквания за подобен вид сгради. Въвеждането на делегираните бюджети се определя, като стъпка в правилната посока, въпреки, че голяма част от директорите все още не са запознати с работата при подобни условия. Съюзът на работодателите в системата на средното образование призовава местните власти да извършат бързо и ефективно политиката по оптимизация на училищната мрежа и да осигурят допълнителен финансов ресурс в системата на образованието. „Необходимо е кметовете и общинските съвети да предоставят и повече правомощия на директорите на училища да стопанисват общинска собственост”, подчерта още Шенин.

Директорите на шуменските училища
ШУМ.БГ
Коментари
анонимна
Ами как ще има учители, като им дават такива мизерни заплати.При такова заплащане е абсолютно естествено да кандидатстват само с нисък бал.
преподавател
Пада им се на българите , като не си ценят учителите... Народ, който не си уважава лекарите и просветителите, тежко му и горко. Това искат управниците: прост народ се манипулира лесно.