Десетки хиляди румънци протестираха в столицата Букурещ и в други градове в неделя срещу остро критикувания план на управляващата Социалдемократическа партия за реформа в съдебната система, предаде "Ройтерс".
Водената от социалдемократите коалиция, която разполага със силно мнозинство в парламента, подготвя реформа, която си навлече критиките на Европейската комисия, чуждестранни дипломати и магистрати, тъй като поставя съдебната система под политически контрол и подкопава борбата срещу корупцията.
Специална комисия в парламента започна да обсъжда законопроекта миналата седмица. Управляващата партия възнамерява да го одобри до края на годината.
Комисията е оглавявана от Флорин Йордаче, бивш министър на правосъдието, който подаде оставка през февруари заради изготвен от него законопроект за корупцията, предизвикал най-големите улични протести от 1989 г.
"Крадци, крадци", пишеше на плакатите на протестиращите пред правителствената централа в неделя. "Искаме справедливост, не корупция. Социалдемократическата партия е червена чума".
Около 30 000 души преминаха в шествие до парламента в Букурещ, а близо 20 000 проведоха протести в други 70 града.
"Как да повярвате на вълците, че ще направят закон за кошарите", коментира бившият премиер Дачиан Чолош във Фейсбук профила си преди да отиде на протестите в столицата.
Един от най-оспорваните промени в планираните промени е за надзорна структура, която да контролира поведението на магистратите, начина, по който се назначават главните прокурори и правото на президентско вето върху избора на кандидатите.
През последните десет години румънските прокурори са разследвали стотици държавни служители, включително бивши премиери.
Миналата седмица националната дирекция за борба с корупцията наложи запор на имущество на лидера на управляващата Социалдемократическа партия Ливиу Драгня.
Дневник
Коментари
Добави коментар