Министърът на околната среда и водите Нено Димов е представил пред еврокомисаря по околна среда, морско дело и рибарство Кармену Велла какви мерки смята да предприеме България за подобряване на мръсния въздух в страната, съобщават от пресцентъра на ведомството му, но не посочват какви са тези мерки.
Причината за работната им среща в Брюксел е нуждата от спешни мерки заради наказателната процедура срещу България заради бездействието на отговорните институции срещу мръсния въздух години наред. На 5 април 2017 г. Съдът на Европейския съюз осъди България заради систематичното превишаване на допустимите норми за замърсяване с фини прахови частици, както и заради липсата на ефективни мерки за справяне с проблема в периода от 2007 г. до 2014 г.
От МОСВ посочват, че заявените мерки са били дискутирани и подкрепени на високо политическо ниво на конференцията "Проблеми и решения за подобряване качеството на атмосферния въздух" в петък миналата седмица в София. На посочената конференция, отразена от "Дневник", не бяха обявени никакви конкретни ангжименти и действия, които да се борят със смога и с основните му източници - битовото отопление и транспорта не само през този зимен сезон, но и занапред.
Единствената по-ясна заявка беше, че вече има политическо съгласие за ограничаване горенето на най-вредните въглища за битово отопление като Димов посочи, че тази мярка няма да се прилага тази зима, а вероятно за следващата. От изказване на експерт от МОСВ по-късно на същата конференция обаче стана ясно, че въвеждането на подобен стандарт за въглищата ще е много трудно реализуемо.
По време на срещата с еврокомисарят българската страна се е ангажирала "в най-скоро време да бъде изработен график за прилагането на мерките", пише в съобщението на МОСВ.
"Дневник" изпрати запитване до екоминистерството и Европейската комисия за уточняването на заявените пред еврокомисаря мерки срещу мръсния въздух.
Следващата работна среща с Европейската комисия по въпроса ще бъде в края на януари. Проблемът ще бъде дискутиран и на конференция за екоиновации и чистота на въздуха под патронажа на Българското председателство през февруари в София.
В срещата в Брюксел са участвали зам.-министрите на енергетиката Жечо Станков, на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ангел Попов, на икономиката Лъчезар Борисов и зам.-кметовете по екология на София – Йоана Христова, на Бургас – Руска Бояджиева и на Асеновград – Петър Бояджиев.
Dnevnik.bg
Коментари
Анонимен
Апсолютно няма и няма да има никакви промени във България;спрямо въздуха и водите.Вличко е обещания и локуми.Докато не преминем на мажуретарни избури и личности да ни управляват а не мутри,промяна никога във България няма да има.Европа от там да почне,а не да изисква от посредствени хора дела които никога няма да ги исп лнят..