На днешната си работна среща в Белград с лидерите на Сърбия, Гърция и Румъния българският премиер Бойко Борисов подчерта, че изграждането на дигиталната инфраструктура между четирите страни е едно от най-важните предизвикателства пред тях. По думите му трябва "да подготвим интернет така, че да може да сме в следващия век".
Изказването му дойде след подписването на меморандум за намаляване на тарифите на роуминга между България и Сърбия. Документът беше ратифициран от Борисов и президентът на западната ни съседка Александър Вучич. Така страната ни сключва второ подобно споразумение, след като преди месец аналогичен меморандум беше подписан и с Македония.
Премиерът подчерта, че тази среща му е далеч по-лесна от тази с лидерите на държавите от Западните Балкани. Причината – три от четирите страни са членки на Европейския съюз, а Сърбия винаги е била неразделна част от Европа.
"Всички заедно не трябва да генерираме проблеми, а да покажем мъдрост и че сме си научили уроците от историята. Балканите много векове наред са генерирали войни и сега е ключов момент, защото големите играчи в света също имат интереси в района", заяви Борисов.
Той добави, че отправя послания към Брюксел, че има "мъдри и сигурни Балкани, които не генерират проблеми, а желаят да спазват всички правила, които европейската демокрация налага".
Гръцкият премиер Алексис Ципрас добави, че четирите страни могат да изиграят много важна роля за развитието на региона. За важността на сътрудничеството между държавите говори и президентът на Сърбия Александър Вучич. Той цитира архивен документ от Уилям Гладстон, в който бившият министър-председател на Обединеното кралство казва, че страните в региона трябва да имат много близко сътрудничество помежду си и само така ще могат да намалят външните заплахи.
Министър-председателят на Румъния Михай Тудосе пък каза, че четиримата лидери обсъждат и възможностите за по-чести регулярни срещи помежду си, които да водят до важни и положителни решения за бъдещето на региона.
Дневник
Коментари
Добави коментар