Общественият посредник на Община Шумен Иван Капралов представи шуменския модел на местно самоуправление пред граждани на Разград вчера, съобщиха от офиса на омбудсмана. Срещата бе по покана на Сдружението с нестопанска цел „Клуб за обществена подкрепа и гражданска активност“ /КОГА/ във връзка с внесеното предложение от общинския съветник Милена Орешкова за конституиране на институцията в Разград.
Капралов призова гражданите и гражданските организации да разясняват на хората и властта, че общественият посредник е институция на местното самоуправление, натоварена с грижата да поддържа ефективен публичен диалог. Общественият посредник изложи аргументи в подкрепа на тезата си, че контролът от страна на омбудсмана има своите доказани предимства пред класическите способи на административния и съдебния ред за защита на правата и интересите на гражданите.
Пред инициаторите на идеята за конституиране на омбудсман в Разград, Капралов представи опита на община Шумен и на негова база отговори на всички традиционно задавани въпроси от страна на скептично настроените спрямо институцията страни.
„Не е вярно, че омбудсманът няма власт и от него нищо не зависи. Омбудсманът разполага с институционална комуникационна власт. Той има трибуна, от която може да изрази позиция за една или друга практика на администрацията или решение на властта“, заяви общественият посредник.
В заключение Иван Капралов подари на Милена Орешкова копие от статията си „Извънсъдебни правозащитни институции. Омбудсман“, включена в научен сборник в областта на правото. „Този дебат е важен и дано да съм ви бил достатъчно полезен в подготовката за него“, завърши Капралов с обещанието, че при необходимост отново е готов да гостува на Разград.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Учи ги как да се подмазват и наградата.
Еничари
Този е на хранилка в общината, няма да си рита трудовата книжка, а си мислите че ви защитава. Но ми е много интересно на онези еничари като Бисерка Йовчева какви хубави думи приказваше че няма да подкрепи поскъпването на водата, ама освен че вдигна ръчичка и се съгласи, и дискриминира моето дете, види те ли че сме по-богати с няколко лева от мързеливите цигани.