Руски депутати излязоха с инициативата да приемат Сърбия в Организацията на независимите държави /ОНД/ и Организацията на договора за колективна сигурност /ОДКС/.
С това Москва предлага на Белград алтернатива на присъединяването към ЕС, за което се обявява прозападният президент Борис Тадич, съобщи Newsru, цитирана от БГНЕС. Въпросът ще бъде обсъден, ако Сърбия се оказва все повече в изолация от страна на европейските държави и международната общност по отношение признаването на Косово, цитира “Известия” думите на председателя на Съвета на федерацията по отбрана и сигурност Виктор Озеров. Миналия път обаче стремежът към съюз с Белград не отиде по-далеч от гръмките изявления, а опитът за приемане на Сърбия в ОНД вероятно ще бъде блокиран от останалите участници в съюза. В същото време самата Москва не гори от желание да сключва военен съюз /какъвто е предвиден от договора за колективна сигурност/ с толкова немирна страна. Идеята за съюз на Сърбия в рамките на една от тези международни организации не е нова, припомня вестник “Взгляд”. Още през 1999 г. Скупщината на Югославия гласува за присъединяване на страната към съюза на Русия и Беларус. Руският парламент подкрепи предложението и препоръча на президента Борис Елцин и правителството незабавно да започне подготовка за този процес. Нещата обаче се ограничиха до декларациите.
“Не знам как може да бъде решен въпросът за присъединяване на Сърбия към ОНД, тъй като там са Грузия и Украйна, но в ОДКС перспективите са добри”, казва Озеров. Страни по договора за колективна сигурност са Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Русия, Таджикистан и Узбекистан.
Първият заместник-председател на комисията по въпросите на ОНД в Държавната Дума Константин Затулин смята, че Сърбия може да бъде подкрепена по този начин, но съюз “е прекалено прекрасно, за да е истина”. Депутатът признава, че влизане в такова “аморфно политическо обединение” като ОНД едва ли ще бъде интересно за страните. Съвсем различни са нещата относно ОДКС. Възниква обаче въпросът “доколко Русия е готова да поеме предвидените в договора задължения, та ОДКС е отбранителен съюз”. Ако Сърбия се присъедини към ОДКС защитата й ще стане пряко задължение на Русия. Наблюдателите отбелязват също така, че самите сърби засега изобщо не се обявяват за съюз с Русия. Привържениците и противниците на тази стъпка в страната са почти толкова, колкото и на влизането в ЕС, припомня Затулин.
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Добави коментар