75-годишна жена от Шумен вчера стана поредната жертва на телефонна измама. Възрастната жена се раздели с близо 25 хил. лв., съобщиха от полицията.
Тя била измамена по телефона от мъж, който се представил за полицай. В ранния следобед на стационарния й телефон позвънила жена. Започнала да плаче и да й казва „майко, помогни ми“. Шуменката разбрала, че става въпрос за измама и затворила телефона.
Малко след това й се обадил непознат мъж. Представил се за полицай. Казал, че в града има акция за залавяне на измамници и помолил да съдейства. Обяснил, че са заловени трима, но на свобода са още двама от групата. Казал, че в тефтер на единия от задържаните е вписан и нейният телефон и е твърде вероятно да я потърсят. Жената обяснила, че вече получила подобно обаждане. Мъжът, който се представил за полицай я убедил да се включи в акция за залавяне на измамниците. Дал й указания като й се обадят отново да бъде любезна с тях, да изпълнява каквото й кажат и да хвърли пари и ценности както те поискат. В това време на място щяло да има полиция, за да ги залови на място.
Жената се съгласила и малко след това получила друго обаждане. Непознат й казал, че трябва да предаде всички налични пари и ценности. В противен случай щял да отиде до дома й и да й нанесе побой. Отново се обадил „полицаят“. Казал й, че са на път да задържат измамниците. Обяснил й да хвърли през терасата парите в торба и да се прибере веднага в някоя стая, за да не пострада, ако има престрелка при задържането им. С мисълта, че помага на полицията жената поставила в торба 19 500 лева и 2 000 евро и ги хвърлила през тераса на седми етаж. Малко по-късно разбрала, че е измамена.
Жертвата на телефонните измамници е разпитана в РУ - Шумен и по случая е образувано досъдебно производство.
От полицията отново припомнят използваната схема на измамниците
Първо обаждане от непознат, който използва стар сценарий - иска пари за лечение на наш близък или казва, че някой от близките ни е пострадал в птп, и пак са нужни пари за операция или за нещо друго.
Следва второ обаждане от непознат, който НЕ Е ПОЛИЦАЙ, но се представя за такъв. Обяснява, че е засечен телефон разговор с телефонни измамници, или че има вероятност да се обадят на този телефон измамници. Казва, че е засечена група в града, от която са задържани двама, или трима. Иска съдействие за задържането им на място.
Следва трето обаждане, в което непознат иска пари и отправя закани и заплахи към човека на другата страна на слушалката. В следващо обаждане се обажда пак непознат, който казва, че е полицай, НО НЕ Е ПОЛИЦАЙ, и дава инструкции да се хвърли през терасата торба с пари и ценности, за да може, когато измамникът отиде да я вземе, да бъде задържан на място.
В четирите обаждания мъжът или жената, на когото са позвънили ГОВОРЯТ С ИЗМАМНИЦИ.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонименy
нищо ново
ДАНС
Хайде сега да ги разследват всички от къде имат тея пари и да им докажат произхода
любопитен
Интересно,от един тел.номер измамниците знаят,че жертвата живее в блок,че има тераса и трябва да ги хвьрли от там. Явно има нещо друго,за което се мълчи.
Анонимен
На възрастните хора трябва да се блокират всички входящи обаждания с изключение на 2-3 номера на най близките роднии. И да искат - да не могат да се свържат с тях исвен истинските им синове и дъщери.
бохем....
Глупави хора, вместо да живеете като кучета да спестявате някой лев ( впоследствие да ги метнете на мангалите )....
По добре си ги харчете купете си нови дрехи, мебели,техника...Ходете на ресторанти, тятър, кино, почивки....Или ги дайте на децата си и внуците си ....
Вместо на ГАДНИТЕ МАГАЛИ....
Байко
Мили пенсионери , помагайте на внуците си, не хранете измамници!
Шуменец
Куха лейка! Вместо да помогне на някой свой роднина с тези пари, или на някой друг, ако няма роднини, решила да нахрани циганетата! Имала излишни пари и ги дала! А може би е решила като умре да си направи пирамида!Изобщо не е за съжаление!
иван
Причината за това явление е болното ни общество, спрете да обвинявате възрастните хора.
Възмутен
Няма желание да се разкрият извършителите на подобни деяния...Ако отправите
Заплаха към държавно лице ,до един час ще се озовете в ареста,независимо какъв тип комуникация използвате....При сегашната невероятна техника /при желание/,може да се локализира всичко.