Посланикът на Сърбия в София Данило Вучетич е връчил по-рано днес на външния министър Ивайло Калфин протестна нота във връзка с признаването на независимостта на Косово от България, предаде репортер на БГНЕС.
Съгласно плана за действие на сръбското правителство посланик Вучетич ще отпътува от България в неделя преди обяд за Белград, където е извикан на консултации. Посланикът не можа да посочи кога евентуално ще се завърне отново в София. Той уточни, че сръбското правителство ще вземе решение кога той ще може да се завърне. Посланик Вучетич изрази съжаление, че България е решила да признае независимостта на Косово. Той оцени тази стъпка като тежък удар не само за Сърбия, за двустранните българо-сръбски отношения, но и за региона, и в по-широк контекст. Ние се надявахме, че България няма да прибегне до тази крачка по няколко причини, посочи Вучетич. Като такива той отбеляза зачитането на международното право, това, че Сърбия и България са съседни страни, чиито интереси и връзки са силно преплетени, а освен това в ЕС, чийто член е България, няма единна позиция по признаването независимостта на Косово. Ние се надявахме, че България ще координира действията си с Румъния и Гърция като непосредствени съседи, които също са членки на ЕС, каза посланикът. Очевидно е обаче, че са надделели други интереси и се стигна до съгласуваното признаване на Косово от страна на България с Хърватия и Унгария, отбеляза Вучетич. Според него България е взела това решение под натиск от страна и на Брюксел, но преди всичко на Вашингтон. Вучетич каза, че форсирането на признаването на Косово, израз на което беше признаването в пакет от България, Хърватия и Унгария, е резултат преди всичко на американската политика. Много бързо ще се види, че това форсиране е поради определен интерес, свързан със сигурността, военен интерес на САЩ и НАТО. След признаването независимостта на Косово от България, според Вучетич, атмосферата в двустранните сръбско-български отношения вече няма да бъде същата, определени видове конкретно сътрудничество няма да могат да бъдат осъществени. Решението на България поставя под въпрос характера на нашите отношения, това не може да остане без последици, посочи посланикът. /БГНЕС
PGRpdiBjbGFzcz0iYWRzLXpvbmUiIGlkPSJhZHMtem9uZS16b25lMm5kcGFyYWdyYXBoIiAgCiAgICAgCiAgICAgCj4KICAgIAogICAgICAgIAogICAgICAgIAogICAgCjwvZGl2Pg==
Коментари
Стефан Стамболов-junior
НАЦИОНАЛНИ ПРЕДАТЕЛИ!! НОВА СМЕ НИЕ БълГАРИТЕ И ЗАТОВА НИКОЙ НЕ НИ УВАЖАВА,А И НЕ ЗАСЛУЖАВАМЕ УВАЖЕНИЕ. НО НЕ НАРОДА А УПРАВНИЦИТЕ МУ!!!!
123
Нашите братя славяни ,които винаги са били любимци на русите.И до днес е така продължават да на псуват на мака ти бугарска ке ви утепаме всичките.За сведение моят прадядо е загинал в междусъюзническата през 1913г и знаете ли как като санитар нашите и сърбите са постигнали 2дву часово прекъсване на огъня за да се приберат от фронтовата линия ранени и убити.Сърбите избързали и без да изтекат 2та часа почнали да бомбардират фронтовата линия ,където са санитарните каруци.Ето това са братята сърби ,които все са по юнаци а този проблем беше разрешим в тяхна полза още в началото.Но не те не се съгласиха на Югославия на конфедеративен принцип даже сега щяха да са в ЕС, но велико сръбския шовенизъм сърбите да командват разби тогавашна Югославия да си сърбат попарата сега. Висшата политика изисква гъвкавост и много много акъл.А за сепаративизъм в България вече поне близките 150години на практика почти не е възможно защото конюнктурата не ще го позволи и това е пределно ясно на малцинствените лидери.Но има друга опасност изместване на етническите пластове поради демографската криза при българите след време може ромите да са най многобройната етническа група.Ето тук е истинския проблем расъждавайте върху това.