Комисията за защита от дискриминация (КЗД) осъди ескалацията на езика на омразата, свързана с дискусиите около Истанбулската конвенция и други актуални обществени теми. В позиция, разпространена днес, тя призова "обществеността, институциите, партиите и организациите да спазват високите правозащитни стандарти за цивилизована демократична дискусия и публична критика."

Комисията отбелязва зачестилата употреба на езика на омразата и дискриминационни прояви около горещи теми като Истанбулската конвенция, казуса с обвиненията в цензура в БНТ или ежегодното неонацистко шествие "Луковмарш" (такова се планира въпреки официалната забрана).

Според комисията жертвите на езика на омразата са и от двете страни на горещите дебати, а на места прерастват и в действия. "Особено остра е реакцията, включително с включване на физическа разправа и посегателство срещу представители на неправителствени организации, които имат феминистки и правозащитен характер", посочват от КЗД.

Друг пример за прекрачване на границите на легитимната публична критика те намират в "появилите се, особено в социалните мрежи, ad hominem атаки с обидно и унизяващо достойнството съдържание от страна на определени политически групи и среди срещу личността на програмния директор на БНТ заради изразено от него мнение за състоянието и бъдещето на обществената медия". Вероятно от комисията визират програмния директор на БНТ1 Емил Кошлуков, който миналата седмица бе обвинен в опит за цензура от журналисти в обществената телевизия. Програмен директор на цялата БНТ е Надя Костова.

От КЗД не посочват конкретните случаи, но припомнят, че свободата на словото е фундаментално право, но не е абсолютно, когато нарушава други права, и се позовава на Умберто Еко: "Ние трябва да определим границите на толерантността и за да направим това, ние първо трябва да знаем какво не може да бъде толерирано."