Строежът на 22 жилищни сгради, с 40 жилища в тях е започнал през четвъртото тримесечие на 2017 г. в област Шумен, съобщиха от Териториално статистическо бюро-Шумен, като уточниха, че общата застроена площ в тях е 4 758 кв.м. Отделно през същия период е започнало строителството на 23 други сгради с 16 241 кв. м РЗП.
Спрямо предходното тримесечие започнатите жилищни сгради са повече с 22.2%, броят на жилищата в тях се увеличава с 29.0%, а застроената им площ нараства с 69.2%. Броят на започнатите други видове сгради намалява с 34.3%, докато общата им застроена площ бележи ръст с 68.5%.
В сравнение с четвъртото тримесечие на 2016 г. започнатите нови жилищни сгради се увеличават с 266.7%, броят на жилищата в тях нараства над пет пъти, а общата им застроена площ е повече с 267.4%. Започнатите други видове сгради бележат ръст от 15.0%, но разгънатата им обща застроена площ намалява с 34.9%.
Издадените разрешителни за строеж през последните месеци на м.г. са били за 25 жилищни сгради, както ина 59 други сгради. В сравнение с четвъртото тримесечие на 2016 г. издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради в областта се увеличават със 78.6%, жилищата в тях - с 63.0%, но разгънатата им застроена площ е по-малко с 3.5%. Броят на издадените разрешителни за строеж на други видове сгради бележи спад с 6.3%, а намалението на тяхната РЗП е с 57.4%.
Най-голям брой разрешителни за строеж на нови жилищни сгради са издадени в областите Пловдив - 215, София (столица) - 201, Бургас - 123 и Варна - 116. По този показател област Шумен се нарежда на 14-то място сред 28-те области в страната.
Най-много жилища предстои да бъдат започнати в областите София (столица) – 2 703, Пловдив – 1 642, Варна - 697 и Бургас – 531.
ШУМ.БГ
Коментари
Добави коментар