Трифон Зарезан е един от най-българските празници, отбелязваме го само ние. С него се дава началото на селскостопанската работа през годината. Това каза днес при зарязването на лозята един от най-големите производители на вино Цанко Станчев.
Ритуалът по зарязването на лозята бе извършен в един от масивите край Шумен, собственост на Станчев и Николай Тончев. В него, освен домакините, се включиха кметът Любомир Христов, заместник-кметът Боян Тодоров, секретарят на общината Диан Димитров.
Да е богата реколтата на всички винопроизводители в Шуменско, пожела кметът Любомир Христов, а на домакините Цанко Станчев и Николай Тончев – да пият хубавото си вино само с приятели.
Във Велики Преслав днес отбелязаха Трифон Зарезан за 55-ти път, съобщиха от общината. В старата българска столица денят на винарите и лозарите се чества още от 1963 г.
Днес отбелязването на Трифон Зарезан започна от 9 часа сутринта, когато бе отслужена литургия в храма „Св.Св. Петър и Павел“ в града. След това бяха обявени и победителите в конкурса „Баш винар“. Категориите, в които се състезаваха участниците бяха две – за бяло и червено вино. За „Баш винар“ при червените вина бе определен място – Даниел Стоименов. Негови подгласници станаха Светослав Стоименов и Николай Николов. Най-доброто бяло вино в конкурса тази година предложи Димо Бодуров, а втора и трета награда получиха Асен Асенов и Желязко Неделчев.
За доброто настроение на всички гости и граждани се погрижиха странджанската певица Жечка Сланинкова и оркестър „Странджа“.
След края на празничната програма, гостите се отправиха към лозовия масив на „Винекс Преслав“, където се извършиха ритуално зарязване и водосвет.
Над 12 000 декара са лозята в Шуменска област, като за тях се грижат повече от 900 земеделски стопани. Те отглеждат 11 500 дка с винени сортове, а останалите са с десертни. На площ от около 700 декара са разположените разсадници, сочат данните на Областна дирекция „Земеделие“ в Шумен.
Според специалистите близо 50% от общите площи с лозя се субсидират от европейски програми за подпомагане на земеделците.
В областта над 3000 дка са лозята, от които се произвежда вино със защитено географско указание и те се намират в землищата на 10-те общини на областта. Шуменският край е известен с белите си вина Шардоне, Мускат отонел, Совиньон блан, Немски ризлинг, а от червените - Каберне совиньон и Мерло. Всички те са със защитено наименование на произход. Средният добив от винените сортове е 700 кг от декар, а от десертните - 600 кг.
ШУМ.БГ
Коментари
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Мишок става му ако си се затъжил ела.Явно вече те прескача и ти е кофти затова плюеш ,ама не ти олеква.
Анонимен
Какви ботуши. :)
Анонимен
Не ги бъркайте момите! Сега другата е на дневен ред- тази от козлево, каспичанката да чака ред!
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
Цървул ще викаш на баща си
ШУМ.БГ
Този коментар бе изтрит заради неспазване на Правилата
Анонимен
"патриот 15.02.2018 09:58
........ Язък!"
Патриоте, тази дума българска ли е?