Регионалният исторически музей в Шумен обявява свободен вход за посетители на националния празник 3 март, съобщиха от там.  Тогава безплатно от 9 до 17 часа шуменци и гостите на града ще могат да разгледат централната експозиция на музея.

От музея отчетоха и по-голям брой посетители през миналата година. 156 729 туристи са разгледали обектите в структурата на РИМ – Шумен през 2017 г.  Това е с 5 177 души повече в сравнение с 2016 г., когато посетителите са били 151 552.

През годината най-съществено е увеличението на посетителите на централната експозиция на Регионален исторически музей – Шумен, като то е с близо 50 %. Това е в резултат на гостуващите изложби „Панагюрското златно съкровище“ през летните месеци и „Подводен свят“ в края на миналата година.

По-голям е интересът и към два от резерватите – това са ИАР „Шуменска крепост“ и НИАР „Мадара“, а НИАР „Плиска” запазва нивото от предходната година.

От музея уточняват, че по-трудно се привлича вниманието на посетителите към четирите къщи музеи – „Панайот Волов“, „Добри Войников“, „Панчо Владигеров“ и „Лайош Кошут“. Там се наблюдава и известен спад, въпреки обявените пакетни билети за четирите къщи музеи. И тази година в къщите музеи преобладават единичните посетители или малките организирани групи – семейства, студенти, особено по време на продължителни почивни дни. Големи групи от туристи, организирани туристическите агенции са малко, като най-често такива групи са от ученици.

През 2017 г. също така намаляват и безплатните посещения в обектите от структурата на музея. Сравнени с 2016 г. показателите са следните: 18 155 за 2016 г. и 18 105 за 2017 г.

Изложбените продукти на РИМ – Шумен, изнесени в културни организации на други градове в страната са посетени от над 10 000 души. Сред тях са „Ретро кино“ (Морско казино Бургас), „А да се сватиме, а да се сродиме“ (Исторически музей Генерал Тошево), „От златните им ръце“ (музеите в Габрово, Трявна, Исперих), „Детство мое“ (Исторически музей Павликени), „Спомени от стария Шумен“ (Регионална библиотека Разград).

През настоящата година се очаква нарастване на визитите в новооткрития обект на музея – временната експозиция „Градски бит – края на ХІХ – 30-те години на ХХ век“, намираща се в комплекс Авшарян. Както там, така и в другите малки градски експозиции е предвидена богата програма от разнообразни интердисциплинарни инициативи, насочени основно към подрастващите.

ШУМ.БГ