Десетки шуменци се събраха днес пред Паметника на загиналите във войните шуменци на пл. „Кристал“, за да отбележат Националния празник 3-ти март.
На церемонията присъстваха народните представители Иван Иванов и Румен Генов, кметът на Шумен Любомир Христов, общински съветници, представители на държавни институции и военни.
Слово по случай празника прочете областният управител проф. Стефан Желев.
Публикуваме пълния му текст:
"Уважаеми г-н кмет,
Уважаеми народни представители,
Скъпи съграждани и гости на град Шумен,
В днешния празничен ден всеки българин, където и да е по света, ще издигне българското знаме като израз на национална гордост, на единство и самочувствие.
Ще чуе шума от веслата на лодките и саловете, с които войните на генерал Драгомиров форсират река Дунав и стъпват на свищовския бряг. Ще тръгнат устремно с предния отряд на генерал Гурко, ще преминат през проходите на Стара планина и ще се сблъскат с ордите на Сюлейман паша при Стара Загора. След това ще изпитат невероятните трудности при защитата на Шипка. Няма да ги спрат бълващите смърт редути при Плевен и Шейново и ще спрат победоносния си поход при Сан Стефано.
Нека, когато над главите ни вятърът развява родния трибагреник, не забравяме, че имаше времена, в които нашата нация бе лишена от самостоятелност, от държавност и собствен път на развитие.
Ако днес можем да се наречем свободни, това не би било възможно без поколения български просветители, революционери и национални герои. Без Раковски и Караджата, без Ботев и Левски, без будителите и възрожденците, без строителите на съвременна България.
В този ден българите заставаме като един горди от завета на дедите ни, от епопеите на Шипка и Априлското въстание, от подвига на Съединението и акта на Независимостта. Днес се покланяме пред делото на всички знайни и незнайни герои и жертви, които българският народ даде в борбата си за национална независимост.
В този ден сме обединени в своята признателност и почит към хилядите руски войни и доброволци от много други народи румънци, финландци, поляци, украинци, сърби, черногорци, естонци, литовци, латвийци и други войни, загинали в освободителната за българите Руско-турска война от 1877-1878 г. Подвигът им няма да бъде забравен и българският народ винаги ще се прекланя с благодарност пред тяхната саможертва!
Припомняйки си зората на българската свобода, в съзнанието на всеки от нас изгряват незабравимите образи на българското опълчение и неговата светиня Самарското знаме, обезсмъртени от народния поет Иван Вазов в „Епопея на забравените”. Те се превърнаха в символ на държавността преди още да имаме държава. В изразител на копнежа по национална самостоятелност. Паметни ще останат думите на стария хайдутин Цеко Петков към българските опълченци: „Нека това знаме да изходи от край до край родната земя българска, нека то да отрие сълзите от тъжните очи на нашите майки, жени и дъщери, да бяга под това знаме всичко поганско, зло и нечисто, а след него да легне мир, тишина и благоденствие“. И наистина тази благословия се превърна в пророчество.
Без съмнение 3 март е онази паметна дата, на която България се завърна на картата на Европа. Този триумф на историческата справедливост бе мощен стимул за развитие, но само първа стъпка в дългия път на политическо и обществено изграждане на Третата българската държава. Утвърждаването на възроденото ни отечество след мрака на вековното забвение изискваше дългогодишните усилия на хиляди родолюбци, прегърнали въжделенията на своя народ за достоен и независим живот. Делото на тези първостроители на България се превърна в истинска школа за държавници, в пример за отговорност и патриотизъм.
В основите на българската държавност бе вграден духът на Възраждането с неговото светло чувство за дълг към народ и отечество. С гордост можем да кажем, че свободните българи тръгнаха редом с най-прогресивните и демократични нации, избирайки ясно и категорично европейски път на развитие.
Въпреки тежките и несправедливи клаузи на Берлинския договор те не се отказаха и от националния идеал, доказвайки чрез актовете на Съединението и обявяването на Независимостта, че няма да позволят да бъдат отклонени от него.
Убеден съм, че и в нашия век на изпитания и предизвикателства ще съхраним възрожденския стремеж на българите да изковем своето достойно място в европейското семейство и да бъдем равни на другите европейски народи. Че няма да пестим сили, за да опазим и укрепим българската държавност. Дължим го на нашите предци, които мечтаеха, работиха и проливаха кръвта си за нея. Дължим го и на нашите деца, които един ден, също като нас, ще могат свободно да извикат: Да живее България! И ще веят гордо родния трибагреник, а децата им ще сричат „Аз съм българче“.
Нека пазим и укрепваме българската държавност и европейска перспектива!
Да пребъде България!"
След словото на областния управител бяха поднесени венци и цветя, а по-късно, пред сградата на община Шумен, бе тържествено издигнато знамето на Република България.
ШУМ.БГ
Коментари
АГАТА
АЗ, също уважавам бг турците.Имам приятели сред тях.Работливи момчета.
РОССИЯ
Честит празник, 140 години под руско робство, имаме още 360 до 500
д-р Иванов
Ченгетата на първа линия- няма как с тези хора градът ни да тръгне напред!
Анонимен
Представители от ВНВАУ "Г.Димитров"/всички членове на БКП/ са най-официалните лица?
Анонимен
Ширин аблата от кои е или интереса клати феса?
Гайдова
Кога са местните избори?
Анонимен
1. Руско-турска война (1568 – 1570)
2. Руско-кримска война (1571 – 1574)
3. Руско-турска война (1676 – 1681)
4. Руско-турска война (1686 – 1700)
5. Руско-турска война (1710 – 1713)
6. Руско-турска война (1735 – 1739)
7. Руско-турска война (1768 – 1774)
8. Руско-турска война (1787 – 1792)
9. Руско-турска война (1806 – 1812)
10. Руско-турска война (1828 – 1829)
11. Кримска война (1853 – 1856)
12. Руско-турска война (1877 – 1878)
Руско-турските войни обхващат период от 349 години.
/Списъкът е изготвен от Любо Кольовски/
Ама Русия се била борила за имперските си интереси! А за какво друго да се бори? Против земното притегляне, и против глобалното затопляне ли? Колко от тези нейни имперски интереси са против българските интереси? Колко от тях съвпадат с нашия национален интерес? Как пък чак именно след руско-турска война се възроди българската държавност? Защо не се възроди България след някоя от другите войни, които е водила за 500 години Османската империя, в това число и с европейски държави? Не е като да не е губила империята и сражения, и войни. Коя друга империя на епохата е воювала с друга империя не само за интересите си, но и за да освободи, и възроди държавност, каквато е нямало за векове преди това?
На кого трябва да благодарим днес?
На ЕС?
На САЩ?
На евроатлантическите ценности?
На НАТО?
На кого?
Защо всички СМРАД-ове днес говорят за “празник”, някои даже мънкат за “освобождение”, но не смеят да кажат:
– Освобождение ОТ КОГО?
– Освобождение ОТ КАКВО?
– КОЙ ни е освободил?
Не било политкоректно ли?
СМРАД… вашата единствена форма на съществуване е лъжата!
Честит празник, българи! Нисък поклон на руските войни освободители! Чест и почит за всички загинали български опълченци, руски, украински, румънски, и фински войници от императорската армия на Н.В. Александър II Освободител! Да живее България!
Анонимен
На този празник поне скрийте тази от Ц. Гинчево, идва в повече!!!
Юмит Давала
Шаренков пак е забравил да се изкъпе сигурно. Дано поне на празника е паркирал правилно на Славянски. Свидят му 400 лева за паркинг