Десетки шуменци се събраха днес пред Паметника на загиналите във войните шуменци на пл. „Кристал“, за да отбележат Националния празник 3-ти март.
На церемонията присъстваха народните представители Иван Иванов и Румен Генов, кметът на Шумен Любомир Христов, общински съветници, представители на държавни институции и военни.
Слово по случай празника прочете областният управител проф. Стефан Желев.
Публикуваме пълния му текст:
"Уважаеми г-н кмет,
Уважаеми народни представители,
Скъпи съграждани и гости на град Шумен,
В днешния празничен ден всеки българин, където и да е по света, ще издигне българското знаме като израз на национална гордост, на единство и самочувствие.
Ще чуе шума от веслата на лодките и саловете, с които войните на генерал Драгомиров форсират река Дунав и стъпват на свищовския бряг. Ще тръгнат устремно с предния отряд на генерал Гурко, ще преминат през проходите на Стара планина и ще се сблъскат с ордите на Сюлейман паша при Стара Загора. След това ще изпитат невероятните трудности при защитата на Шипка. Няма да ги спрат бълващите смърт редути при Плевен и Шейново и ще спрат победоносния си поход при Сан Стефано.
Нека, когато над главите ни вятърът развява родния трибагреник, не забравяме, че имаше времена, в които нашата нация бе лишена от самостоятелност, от държавност и собствен път на развитие.
Ако днес можем да се наречем свободни, това не би било възможно без поколения български просветители, революционери и национални герои. Без Раковски и Караджата, без Ботев и Левски, без будителите и възрожденците, без строителите на съвременна България.
В този ден българите заставаме като един горди от завета на дедите ни, от епопеите на Шипка и Априлското въстание, от подвига на Съединението и акта на Независимостта. Днес се покланяме пред делото на всички знайни и незнайни герои и жертви, които българският народ даде в борбата си за национална независимост.
В този ден сме обединени в своята признателност и почит към хилядите руски войни и доброволци от много други народи румънци, финландци, поляци, украинци, сърби, черногорци, естонци, литовци, латвийци и други войни, загинали в освободителната за българите Руско-турска война от 1877-1878 г. Подвигът им няма да бъде забравен и българският народ винаги ще се прекланя с благодарност пред тяхната саможертва!
Припомняйки си зората на българската свобода, в съзнанието на всеки от нас изгряват незабравимите образи на българското опълчение и неговата светиня Самарското знаме, обезсмъртени от народния поет Иван Вазов в „Епопея на забравените”. Те се превърнаха в символ на държавността преди още да имаме държава. В изразител на копнежа по национална самостоятелност. Паметни ще останат думите на стария хайдутин Цеко Петков към българските опълченци: „Нека това знаме да изходи от край до край родната земя българска, нека то да отрие сълзите от тъжните очи на нашите майки, жени и дъщери, да бяга под това знаме всичко поганско, зло и нечисто, а след него да легне мир, тишина и благоденствие“. И наистина тази благословия се превърна в пророчество.
Без съмнение 3 март е онази паметна дата, на която България се завърна на картата на Европа. Този триумф на историческата справедливост бе мощен стимул за развитие, но само първа стъпка в дългия път на политическо и обществено изграждане на Третата българската държава. Утвърждаването на възроденото ни отечество след мрака на вековното забвение изискваше дългогодишните усилия на хиляди родолюбци, прегърнали въжделенията на своя народ за достоен и независим живот. Делото на тези първостроители на България се превърна в истинска школа за държавници, в пример за отговорност и патриотизъм.
В основите на българската държавност бе вграден духът на Възраждането с неговото светло чувство за дълг към народ и отечество. С гордост можем да кажем, че свободните българи тръгнаха редом с най-прогресивните и демократични нации, избирайки ясно и категорично европейски път на развитие.
Въпреки тежките и несправедливи клаузи на Берлинския договор те не се отказаха и от националния идеал, доказвайки чрез актовете на Съединението и обявяването на Независимостта, че няма да позволят да бъдат отклонени от него.
Убеден съм, че и в нашия век на изпитания и предизвикателства ще съхраним възрожденския стремеж на българите да изковем своето достойно място в европейското семейство и да бъдем равни на другите европейски народи. Че няма да пестим сили, за да опазим и укрепим българската държавност. Дължим го на нашите предци, които мечтаеха, работиха и проливаха кръвта си за нея. Дължим го и на нашите деца, които един ден, също като нас, ще могат свободно да извикат: Да живее България! И ще веят гордо родния трибагреник, а децата им ще сричат „Аз съм българче“.
Нека пазим и укрепваме българската държавност и европейска перспектива!
Да пребъде България!"
След словото на областния управител бяха поднесени венци и цветя, а по-късно, пред сградата на община Шумен, бе тържествено издигнато знамето на Република България.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
е и какво е хубавото на този ден като и той се политизира и ще чакаш за обидинение, е какво да си трайками
Хаджипиперкович
Тази продажничка на своя етнос не знаме,на ръка свещ и на вратлето и кръст . СРАМ И ПОЗОР !
великолепния век
Цъба... Каката, която срами тур.етнос защо не обеснява,че турско робство не е подходящата дума ! Роб е човек без никакви права,а пет века е изключително дълък период, при което бълг.щяха тотално да бъдат заличени ! Такива кухи лейки,които са предложени за цвят и обслужват лични и определени тесни икономически интереси не са ограмотени до степен познаващи историята
Анонимен
Шумен е ЕШЕРЕФГЕЙТ! Свобода???
Анонимен
КЪДЕ Е НАТАЛИЯ????????
Анонимен
Защо гледахме повторение на концерта от 11 май? Същият балет, същият танц на състава от Свободния и Сказанието на АНПТ "Шумен". Нянам обяснение, а вие общинари имате ли? Защо не казахте на Беджев какъв е протокола за връчване на почетно звание. Мотаеше се като куку с букета на наградения. Пародия пълна. Гафове на пълен макс. Никакъв патриотизам не почувствах, а ми се искаше. Отбиване на номер и едни пари от един джоб в друг.
Анонимен
А тоя с тъмните очилца на къв се прай ?!?!? На тежкар ли?!?!?
Анонимен
Няма да коментирам крайните и нелогични изказвания. Прави лошо впечатление липсата на истински граждани, които да присъстват на церемонията. Мисля, че някои от официалните лица, дори бяха с дънки, което е меко казано "абсурд". Никакво държавническо поведение, все едно "хайде да приключваме, че ни чака маса".
Не можем да се сърдим на никой друг, освен на себе си.
Анонимен
Електоратът от Ц.Гинчево се е активирал... С Козлево към бъднини!