Олег Шчербак, посланикът на Русия в Скопие, предупреди, че ако Македония се присъедини към НАТО ще бъде мишена за ударите на руската армия при евентуален конфликт с алианса.
„Ако се стигне до война между Русия и НАТО, вие ще бъдете легитимна мишена”, заяви Шчербак на пресконференция, като добави, че Организацията на Северноатлантическия договор е агресивен съюз, който би могъл да въвлече Скопие в своите насилнически акции.
„НАТО е единственият външнополитически блок, останка и инструмент от Студената война, който се крие зад лозунга за евроатлантическата солидарност. Алиансът е отговорен за започването на много войни с милиони жертви, като например тези в Югославия, Либия, Сирия и Йемен. Във военната си доктрина, НАТО и неговият водач САЩ провъзгласиха Руската федерация за свой основен противник. И как бихме могли да приветстваме опитите на Македония да се присъедини към НАТО? И да стане база за евентуални войни на този агресивен алианс? С включването си, Македония ще стане част от тази военна машина и част от агресията срещу Русия. С това вие ще стане мишена за евентуален ответен удар от Русия. Дали това е нужно на вас и вашите деца? Също така влизането в НАТО ще доведе до ограничаване на суверенитета и на външната ви политика“, смята руският посланик в Македония.
По думите му НАТО няма да гарантира териториалната цялост на македонската държава.
Шчербак заяви, че е глупаво е да се твърди, че Македония е под някаква заплаха и че само НАТО може да я защити, при условие, че страната е заобиколена отвсякъде от натовски държави.
Посланикът посочи, че „само НАТО или извънземните” могат да нападнат Македония.
Според Шчербак, атмосферата на доверие в регионалното сътрудничество ще пострада от евентуално влизане на Македония в алианса и ще бъде поставена под въпрос сигурността на региона.
Вести.бг
Коментари
Анонимен
Голям праз.
сърбин
Ами ние от Сърбия, скоро след натовските бомбардировки, може би сме решили да се присъединим към НАТО. Ако "обиколена" изключва северната граница, то се връщаме във 2 клас.
Анонимен
Някои хора само за войни си мислят.
123
НАТО изостанала и агресивна а дали тоя Шчербак се чува какво говори, само заплахи. Много държави желаят членство в НАТО и Европейския съюз но до тоя момент не зная държава по света да желае членство в евразия.
88
Това изказване показва колко жалки са ушанките. Те така заплашваха и Черна гора, а преди това и други страни.
NATO
Браво на Македония, дано успеят да се откъснат от Русия и Сърбия, това е в пряк интерес на България! Не разбирате ли, тъпи рубладжии, че Русия нищо добро не носи на страната ни... Толкова ли сте късогледи... Тя защитава Сърбия и Гърция, но не и нас... Така че, Македония в НАТО, става наш съюзник, а после в ЕС...
Анонимен
Много русофобски и прогербетски тролове са се активизирали в Шумен обаче. Шум.БГ все повече ми прилича на блиц.бг
ha-ha
Не наричай българофилите прогербери и русофоби, защото е елементарно твърдение, което освен, че е невярно, но и твърде явно издава и чертае ограниченията на мисловния ти капацитет!
ha-ha
Освен това, БЛИЦ е тотално проруска дезинформационна агенция, така че и тук си се объркал, както и в позицията си да защитаваш Кремъл!