Над 7 000 пъти "Пътна полиция" е засякла превишена скорост само за денонощие. Това е равносметката от изминалата акция "Скорост", информира Би Ти Ви.
Данните на МВР показват драстичен скок в броя на шофьорите, които карат по-бързо от разрешеното.
Операцията, която се проведе в средата на седмицата, е под егидата на европейската мрежа на службите на пътна полиция и се проведе в целия ЕС.
Само за година нарушителите са скочили повече от два пъти. За сравнение при същата операция през 2016 г. са глобени 2235 души.
Въпреки непрекъснатите увеличения на глобите, постоянните проверки, тежките катастрофи и черната статистика, шофьорите продължават да карат с превишена скорост, показват данните на вътрешното министерство.
Само административни санкции, няма да доведат до желания резултат, смятат експерти, с които телевизията разговаря.
"Младите момичета и момчета, които стават шофьори, трябва да им се отделя вътре в образователната система огромно внимание", коментира Пламен Димитров - председател на дружеството на психолозите в България.
Държавата е безсилна в борбата с нарушителите на пътя, убедени са от института за пътна безопасност. И дават пример с премахването на знака за следене на скоростта. "Предполагаше се, че това ще дисциплинира шофьорите, но се оказа, че не е така, шофьорите продължават да превишават скоростта", заявява пък Диана Стамова.
"Сравнението на резултатите от операция "24 часа Скорост" е тревожно. Единствено Германия и Белгия са пред нас в броя на хванати нарушители. Естония е по-малка от нас държава, но те имат за тези 24 часа, само 631 нарушения", коментира Росен Рапчев от главна дирекция"Национална полиция".
В акция "Скорост" тази година мобилните стационарни и т. нар. камери на триноги са били разположени на повече от 400 места в страната. Технически средства са работили и през нощта.
На този фон предстои поредното изменение на Закона за движение по пътищата. Сред предложенията са - за минаване на червено и неспиране на пешеходна пътека да се отнема временно книжката. Свидетелството за управление ще се отнема и за каране в насрещното по автомагистрала или скоростен път. Всички тези промени са на етап обществено обсъждане. След него проектът на новия закон ще влезе за гласуване в парламента.
dnevnik.bg
Коментари
Добави коментар