Председателят на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев заяви, че ще се предприемат действия за промяна в закона, с която на практика ще се облекчат строежите. Става дума за свързания с ареста на районния кмет на "Младост" Десислава Иванчева документ, който според подателя на сигнала срещу нея - Александър Ваклин, тя е забавила да издаде близо година. Това е уведомление до заинтересованите страни - преди началото на строеж и след като има разрешително за такъв, за което прокуратурата и антикорупционната комисия на няколко пъти наблегнаха, че е формална процедура, а Иванчева е поискала подкуп от 500 хил. евро за нея.

Георгиев каза в предаването "Неделя 150" по БНР, че в закона има пропуски и той трябва да се промени. Когато този документ, чийто инструктивен срок за издаване е 2-седмичен, е забавен - да се приема за мълчаливо съгласие на кмета, т.е. да се приема, че е издаден и строeжът може да започне.

Според чл. 32 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество комисията "разработва предложения за изменения в законодателството с антикорупционна насоченост".

На въпроса как за едно формално действие преди началото на строеж, каквото е издаването на уведомлението до заинтересованите страни, е искан подкуп от половин милион евро, Георгиев обясни, че е дребно действие, но със сериозни последици. Защото без него не може да се започне строежът, а обикновено строителният предприемач е теглил кредит и от забавянето на този документ той губи много, защото му текат лихви, срокове и т.н. "То се оказва по-важно от разрешението за строеж", коментира още шефът на антикорупционната комисия.

По думите му "новата кметица" - Иванчева бе избрана чрез частични местни избори, т.е. по-късно от останалите кметове, много бързо се е ориентирала в обстановката, но това не означавало, че други кметове не се възползват от вратичката в закона. "Имаме доста сигнали, така че тепърва предстои действие", подчерта Георгиев.

Не се съгласи с мнението, че обществото не е приело изцяло позитивно първата акция на новосформирания антикорупционен орган. Само определени медии и постоянни критици със странни аргументи критикували работата на разследващите и комисията във вторник, когато бяха задържани кметът на "Младост" Десислава Иванчева, заместникът ѝ Биляна Петрова и соченият от прокуратурата за посредник при вземането на подкупа - бивш кмет на столичния квартал Петко Дюлгеров.

Вчера сходна позиция застъпи и председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов, който обяви, че хвалещите румънския модел говорят за прекомерност при ареста на Иванчева.

Пламен Георгиев се оплака и от адвокатите на тримата задържани, тъй като говорили, че по делото няма нито едно доказателство. "Съдът казва - аз съм убеден, че има обосновано предположение за авторство, как може адвокатите да говорят, че няма нито едно доказателство и да казват на черното - бяло", възмути се той и допълни, че първият рунд или битка е спечелена от обвинението. В петък съдия Пламен Панайотов (бивш прокурор, работил с шефа на антикорупционната комисия Пламен Георгиев) реши да остави в ареста Иванчева, Петрова и Дюлгеров. Определението му не е окончателно и подлежи на обжалване.

Шефът на антикорупционната комисия обясни, че парите за подкупа, за който са обвинени тримата на няколко пъти се разменяли между разследващите и Ваклин. Причината - Иванчева на няколко пъти отлагала уговорката за вземането на парите и всеки път органите на досъдебното производство трябвало да проверят маркировката им. Георгиев обаче увери, че сега парите са в материалите по делото и предполага, че им се извършват химическа и дактилоскопна експертизи.

Той отклони въпроса дали Иванчева и Петрова сега ще осъдят България в европейския съд за защита на правата заради продължителния арест, при който са били без вода, с белезници и т.н. Георгиев поясни, че работата на оглавяваната от него комисия е свършила преди това, но не пропусна да отбележи, че прокуратурата си е свършила перфектно работата. И макар на Иванчева да ѝ е било некомфортно, проблемите от това арестът да не бъда направен щели да са по-големи.

"Този случай е ясен, нека хората наберат смелост и да подават сигнали и за други случаи. Да видят как работим и да сигнализират, без тях не можем да си вършим работата", каза на финал Георгиев.

dnevnik.bg