Към наказателна отговорност за хвърлената бомбичка, която рани двама полицаи по време на дербито между ЦСКА и "Левски" в сряда, е привлечен мъж, роден 1993 г. Той е обвинен за причинени телесни повреди, направил е пълни самопризнания и е заявил, че съжалява за стореното. Това се разбра от думите на градския прокурор Емилия Русинова и шефа на Столичната полиция Ивайло Иванов на специален брифинг днес, свързан с инцидента.

По време на мача от сектор Б, в който стоят привържениците на "Левски", беше хвърлена бомбичка. При избухването ѝ се е счупило стъкло на врата на Националния стадион "Васил Левски", а 24-годишната Гергана Зашева и колегата ѝ Петър Иванов пострадаха. Зашева претърпя операция на окото, като остава за лечение в болница.

"Извършителят на деянието, за който твърдим, че е такъв е роден през 1993 г. Пострадалата жена е само 1 година по­-голяма от него", посочи Русинова, цитирана от "Фокус" и допълни, че той не е познат на полицията - няма регистрации и не е осъждан. В хода на разследването са разпитани 64 футболни запалянковци, както и близки на задържания, пред които той е признал извършеното, каза още градският прокурор.

И допълни, че са "иззети дрехите на обвиняемия, с които е бил облечен в момента на извършване на деянието". Той е с прокурорско задържане до 72 часа, тъй като прокуратурата ще иска постоянния му арест от съда. Повдигнато му е обвинение за тежка телесна повреда по хулигански подбуди. А предвиденото в закона наказание за това е затвор от 5 до 15 години. "Към момента според събраните данни дрехите, бомбата и маската са му дадени от непознато за него лице", обясни Русинова.

Първоначално шефът на Столичната полиция обясни, че задържаният е бил предприел действия по укриване, тъй като не бил намерен на адресите, които обитава. От думите му след това се разбра, че органите на МВР са установили контакт със задържания, след като по-късно той вече е имал желание да се предаде. Шефът на СДВР подчерта, че още в петък самоличността му е била установена от полицията, но той се е явил вчера в столичната полиция с адвокат и е направил пълни самопризнания.

"Първите му думи бяха, че съжалява за стореното", посочи Иванов. "За нас задържаният беше известен като фен на Левски, който посещава футболни срещи", коментира директорът на СДВР и поясни, че той е близък до ядрото на агитката на "Левски".

Във връзка с пострадалата във вторник жена от столичната "Жандармерия", Иванов каза, че лекарите не могат да се наемат с период, за да се види дали напълно ще бъде възстановено зрението ѝ или ще има разлика между двете очи. "Първоначално бяха дали срок от 3 до 6 месеца. Първата операция беше успешна, стъклото от окото й е извадено. Окото е спасено. Предстои още една операция, поставена ѝ е изкуствена леща", обясни той.

"Тя доказа, че е достоен служител на МВР. Да се надяваме, че ще я видим пак в редиците ни", заяви Ивайло Иванов.

Заместникът му Антон Златанов пък обясни, че да организират операцията и да проверят всеки един от 4 хил. зрители на сектор "Б" е било трудно и е криело рискове от безредици. "Не срещнахме съпротива, деянието беше заклеймено и от публиката като недопустимо".

"Да открием задържаното лице за нас беше не просто въпрос на дълг и работа, но и на чест", заяви той.

Инцидентът предизвика спешни срещи с участието на няколко институции. В петък министрите на вътрешните работи Валентин Радев и на спорта Красен Кралев заедно с представители на СДВР, Българския футболен съюз и депутати от парламентарни комисии обсъждаха мерки за борба с футболното хулиганство. Според тях ключът е в това да се увеличи личната отговорност, тъй като наказанията за футболните клубове не са достатъчно ефективни.

В същото време дисциплинарната комисия към БФС загърби собствения си правилник и наказа "Левски" само за мач без публика, вместо за три срещи. В правилника пише, че при хвърлен предмет и последвали тежки последствия наказанието е за три мача. Отново там пише, че тежки последствия са тези, при които нараненият лежи в болница два или повече дни, какъвто е случаят със Зашева.

"ЦСКА-София" реагира остро, определи наказанието за "смешно" и поиска оставката на всички членове на комисията.

Най-големият полицейски синдикат - Синдикална федерация на служителите в МВР (СФСМВР), настоя за спешни мерки срещу "терора по стадиони и улици".

dnevnik.bg