Кметът на Царево Георги Лапчев е този, който трябва да провери дали има неправомерно заградени територии, в които попадат дюни в района на плаж Корал. Това обясни министърът на околната среда Нено Димов, цитиран от БНР три дни след като стана известно, че испанска фирма е заградила пътя, който води до плаж "Корал".

Конфликтът между инвеститори, институции и граждански сдружения как да се ползва един от най-красивите плажове е от години, но ескалира миналото лято, когато кметът на общината с представители на различни институции и няколко министри проверяваха често плажа и къмпинга.

Според природозащитници поставените в началото на летния сезон коловете са върху дюни, което е забранено по закон.

"В този район няма дюни, които да са от юрисдикцията на Министерството на околната среда и водите," увери Димов, но веданга допълни, че контролът върху тези сиви дюни е на държавата, респективно областен управител-кмет, така че е в правомощията на кмета да направи проверката, ако има някакви съмнения. Той обясни още, че в понеделник сутрин районната инспекция е правила проверка. По думите му ведомството няма информация "нещо да е нарушено". "Но ако кметът има нужда от съдействие, ще го получи", каза министър Димов.

Междувременно испанската фирма "Ибердрола" съобщи, че е оградила терена около плаж Корал, след като е била предупредена от община Царево, че ситуацията с къмпингуващите не трябва да се повтаря това лято. Миналата година фирмата е платила известни глоби, съобщиха от "Ибердрола". Оттам допълват, че със слагането на оградата ще бъде спряна амортизацията на земята, причинена от дейностите на плажуващите. Общественият достъп до плажа ще остане отворен, посочват от испанската фирма.

Природозащитници протестираха в неделя над два часа на къмпинг "Корал". Те настояха да бъде премахната оградата на частен терен, която обхваща и единствения път отвеждащ до плажната ивица.

dnevnik.bg