Върховният административен съд излезе днес с решение, че трябва да има екологична оценка на проекта за актуализация на плана за управление на Национален парк "Пирин". Тричленният съдебен състав отмени решението на министъра на околната среда и водите Нено Димов, с което той разпорежда да не се извършва екологична оценка на проекта.

Мотивът на Нено Димов за отмененото от съда решение е, че при прилагането на актуализирания план за управление "няма вероятност да се окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда".

Съдът връща преписката на административния орган за ново произнасяне съобразно мотивите на решението. Решението на ВАС може да бъде обжалвано с касационна жалба пред петчленен състав на Върховния административен съд в срок от 14 дни.

Планът за управление на Национален парк "Пирин" съдържа предвиждания в областта на туризма, горското стопанство и биоразнообразието и от това следва задължително да бъде подложен на екологична оценка по силата на чл. 3, ал. 2 от Директива 2001/42/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 27.06.2001 г., пишат в мотивите си жалбоподателите, сред които е международната природозащитна организация WWF, Асоциацията на парковете в България и Тома Белев.

Те настояват за отмяна на оспореното решение на министъра и защото е постановено при съществени нарушения на административнопроизводствените правила и на закона.

За такава екологична оценка настояват открай време всички природозащитни организации в коалиция "За да остане природа в България". В същото време правителството и ресорният министър Нено Димов категорично отказваха до момента да изпълнят тази задължителна процедура с аргумент, че оценка за въздействие върху околната среда се правела само когато има заявено инвестиционно намерение, а такова в момента липсвало.

Като мотив за негативното си становище Димов обичайно изтъква, че в плана липсват каквито и да било действия и инвестиционни намерения, а става дума само за въвеждане на режими, които не трябва да се оценяват. В същото време целта на екологичната оценка на план за управление на национален парк е да установи възможните рискове за защитените територии и околната среда в парка. При положение че сегашните изменения разрешават нещо, което преди е било забранено, а именно строителство на ски съоръжения и писти в определени зони, е редно тази съществена промяна да бъде подложена на анализ и оценка.

Междувременно кабинетът избърза да гласува проекта за план за управление на Пирин на заседание между празничните дни - 28 декември 2017 г. Тогава Министерският съвет одобри промени на плана за управление на Национален парк "Пирин", с които позволи строителство на спортни съоръжения в ски зоната и на водохващания за питейна вода в 48% от територията на парка (текстът на промените съдържа неточности и пропуски, които дават възможности за различно тълкуване на плана в бъдеще). Измененията са съществени за функционирането на намиращия се под закрилата на ЮНЕСКО парк и са направени, без да се оцени как новите дейности ще се отразят на околната среда.

Брюксел също държи на екооценката на плана

В края на миналата година и от Европейската комисия в писмен отговор на запитване по казуса, отправено от Тома Белев от Асоциацията на парковете в България, също заявиха, че българската държава трябва да подложи на екологична оценка промените в плана на Пирин в изпълнение на европейското законодателство.

"България като държава - членка на Европейския съюз, трябва да гарантира, че всеки план или дейност, които могат да засегнат зона от мрежата "Натура 2000" (такава зона е Национален парк "Пирин"), се подлага на оценка за въздействие върху околната среда в съответствие с европейското законодателство. Това се отнася и за всяко бъдещо изменение на планове с цел разширяване на туристическите дейности", пише в писмото на Кремлис.

"Ако кабинетът отхвърли задължението да направи необходимата екологична оценка, това би било съзнателно погазване на европейското законодателство и ще доведе до ответната реакция - процедура срещу България за нарушение на правото на ЕС. А това е впечатляващо слаб начин да се стартира българското европредседателство", коментират в свое становище от природозащитниците.

Дневник