В последните няколко години се забелязва тенденция да се крадат все по-скъпи автомобили от луксозни марки. През 2017 г. марката "Мерцедес" е водач при кражбите, следван от "Фолксваген груп" - концерн, в който са обединени "Ауди", "Порше", "Шкода", "Сеат" и др. На трето място се подрежда "БМВ".
Това се разбира от писмен отговор на вътрешния министър Валентин Радев на въпрос от депутат. Той допълва, че според ценовия диапазон на откраднатата кола се определя и предназначението ѝ - най-скъпите се преправят - с нов номер на рама и двигател, пререгистрират се и се въвеждат отново в обращение за износ или на вътрешния пазар. По-евтините автомобили се продават на трети човек, които от своя страна ги разкомплектоват и продават за резервни части.
Най-много кражби на коли през миналата година са регистрирани в големите градове -
София, Варна, Бургас, Пловдив, както и в най-посещаваните морски и планински курорти
- по време на активните туристически сезони. "Активният криминален контингент целогодишно гастролира и осъществява престъпните си намерения в най-оживените места в страната", отбелязва в отговора си Радев.
Той посочва и статистика, според която през миналата година се наблюдава намаление с около 29% на регистрираните посегателства на коли сравнено с 2016 г. Разкриваемостта е 13.68% срещу 9.81% за 2016 г. или увеличение с около 4 процентни пункта.
От посегателствата 2023 са регистрираните кражби на моторни превозни средства срещу 2820 за 2016 г. или намаление с около 28%. Увеличението при разкриваемостта на кражбите конкретно е около 3 процентни пункта - разкрити 248, спрямо 254 за 2016 г.
Вътрешният министър отбелязва още, че ръководеното от него ведомство ще предложи законодателни промени за създаване на регламент за осъществяване на сервизна дейност и търговия с авточасти втора употреба. Ще бъдат инициирани и изменения в Наказателния кодекс, чрез които да се създаде квалифициран състав на кражба, чийто предмет е моторно превозно средство.
На финал той отчита, че за разкриване и документиране на този вид престъпна дейност МВР извършва анализ на престъпната обстановка и се засилва превантивната дейност в проблемните региони. Осъществяват се проверки в автоморги и незаконни депа за разкомплектоване на коли. Всяка година се организират и провеждат курсове с цел повишаване качеството на работа, както на оперативния, така и на експертния състав в полицията.
Днвеник
Коментари
Анонимен
Това вече е доста добър напредък.