Отпадане на задочната форма на обучение, въвеждане на допълнителни хорариуми за определени дисциплини и откриване на специализирани магистърски програми.

Тези промени са предвидени в приетата от правителството днес наредба за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "Право" и професионална квалификация "юрист". Тя ще влезе в сила от учебната 2019-2020 година, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

Протичащият в момента процес на преструктуриране на учебния процес във всички юридически факултети е причина за приетото решение от Министерския съвет, се уточнява в съобщението. Новият срок ще даде достатъчно време висшите училища да се подготвят и при необходимост да променят учебните си програми, за да са в съответствие с новите изисквания.

Националната агенция за оценяване и акредитация също ще може да актуализира критериите за оценяване и акредитация на специалността "Право". Ще се създадат и необходимите условия за оценка и акредитация на специализирани магистърски програми по професионалното направление.

Удължаването на срока ще позволи и на Министерството на правосъдието да сформира работна група, която да прегледа нормативната уредба в сферата на обучението по специалността от регулираните професии "Право", пише още в съобщението.

Министерството на правосъдието (МП) все още няма позиция дали ще защитава премахването на задочното обучение по право, или напротив - ще го възстанови. Тепърва по темата ще бъдат ангажирани експерти, които да изготвят анализ, а решението на проблема се отлага с поредното отлагане на влизането в сила на новата наредба за изискванията към юридическото образование, отбеляза "Капитал" в началото на април.

Това става известно от отговор на МР на въпрос на "Капитал" за тяхната позиция по решението на Комисията за защита от дискриминация (КЗД), че премахването на задочното обучение по право е дискриминационно. На въпроса на "Капитал" какво ще предприемат от ведомството отговарят неопределено:

"След заседание на работната група, създадена със заповед на министъра на правосъдието, имаща за цел да извърши мониторинг и анализ на прилагането на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "право" и професионална квалификация "юрист", проведено на 15 март 2018 г., бяха установени редица проблеми, които биха възникнали при прилагането на наредбата за учебната 2018/2019 година. След като се запозна с работата на групата, на 21.03.2018 г. министърът на правосъдието Цецка Цачева изпрати писмо до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, с което иска да бъдат предприети действия по отлагане на влизането в сила на наредбата. Това ще даде възможност спорните моменти в нея да бъдат изчистени след обстоен анализ на експерти от Министерство на образованието и науката, Министерство на правосъдието и Национална агенция за оценяване и акредитация."

Това е вторият сериозен конфликт с новата наредба, който практически се появява преди тя още за влезе в действие за новата учебна година. През лятото на миналата година вече веднъж бе удължавано действието на предишната наредба, за да се избегне правният вакуум от неясно формулираните текстове, отбелязва "Капитал".

dnevnik.bg