Служители на „Брамас 96“ излязоха днес на протест пред сградата на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Шумен. Хората поискаха оставката на директорката Катя Райкинска, която обвиняват за затварянето с нейна заповед на екарисажа преди два месеца.
„При нас работят 83 души, все още получават заплати от резерви, но това не може да продължава дълго. ОДБХ - Шумен изпълнява поръчка, целта е да няма екарисаж както в Шумен, така и във Варна. Подготвя се една схема, според която държавата да работи с така наречените инсинератори, които са буквално пещи за изгаряне на отпадъци“, каза пред ШУМ.БГ собственикът на „Брамас 96“ Мирослав Александров.
Той обясни, че шуменският екарисаж е преминал седем проверки от ЕС, всички с отлични оценки, но само шуменската дирекция по храните смята, че той не отговаря на определени изисквания.
„На два пъти ни затварят. Първия път успяхме по съдебен ред да си отворим предприятието. Втория път ни затвориха с абсолютно смешни доводи. Надяваме се, ако се смени шефът, да се променят нещата. Ако не, ще искаме оставки и по-нагоре. Документът за въвеждане в експлоатация е връчен на д-р Райкинска, но стои в кабинета й заключен. Ако тук няма чуваемост, предстои да сезираме областния управител, от там министерства, Агенция по храните и, ако и там не стане, отиваме в Брюксел. В този състав, аз ще платя на хората“, каза Александров.
Екарисажът има да получава средства от държавата за дейности, извършени през 2016-та и, 2017-та.
Никой от служителите на Областната дирекция по безопасност на храните не слезе да разговаря с протестиращите. Директорката Катя Райкинска не отговори на позвъняванията по телефон на ШУМ.БГ.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Ако имаше и кой обективно да извърши проверката, добре, ама след това може да ги затворят, защото в тоалетната е свършила ароматизираната хартия. Защото ядем салами без месо, сирене без мляко, НО хората си плащат. Ама от къде тази грижа на тази жена за животните? Видели две паяжини и хоп проблем. Повода е това, повода, не причината. Причината са финикийските знаци.
Посветен
До началниците и подлогите на райкинска.
Помнете! Небесните съдници всичко виждат! Възмездие ще има! Записано е в една дебела книга.
Анонимен
Интересно ми е шуменци защо толкова завиждат на едно работещо предприятие. Вие вместо да подкрепите протестиращите се опитвате да ги закопаете. Имате едно работещо предприятие искате и това ли да ви го вземат. Защо не сте единни за да не ви мачкат. А г-жа Райкинска още малко и остана нали знаете ножа като опре до кокала кой изгаря, по принцип най-малкия.
Виладжия
Ми той екарисажа със свои пари асвалтира пътя на вилите до него щото знаеши че общината не ги е грижа Вилажиите са благодарни на екарисажа.
Валаджия
Екарисажа сложиха няква система приди 5 години сега мериши на чиста като в гората за дибич не може да мерише като в вилите до екарисажа е горски ваздуха
Анонимен
В тази Агенция по безопасност на храните работят повече "агенти" отколкото държавни служители
Реалист
Хора, вижте какво пише в Закона: Чл. 259а. (Нов - ДВ, бр. 14 от 2016 г., в сила от 19.02.2016 г.) (1) Обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях, може да се извършва при необходимост и в инсталации за изгаряне и съвместно изгаряне, регистрирани в ОДБХ.
.... нали като затворят екарисажа ще настъпи необходимост труповете да се изгарят в инсенератор...и всичко ще стане "законно"
Що сте против Райкинска, жената се мъчи всичко да стане "законно"......егати държавата!
Анонимен
Ха ха, реалист, много си прав, точно така е. Не е важно по какъв начин, важно е да си вземе паричките райкинска
Песиоптимист
Знаете ли каква е истината?
Каквото и да се пише тук за екарисажа, че на един му миришело, на друг му асфалтирали пътя... и т.н., най-жалкото скъпи сънародници е, че на никой не му пука за здравето на животните респ. хората и къде се горят или по скоро заравят тези трупове и последствията които ще донесе това след себе си рано или късно, защото потърпевши ще сме всички ние и нашите деца!
...защото всички в тази държава станаха големи математици и ги интересуват само цифрите!
Бог да пази България, защото ние няма да можем...