Немалка част от основните транспортни жп коридори, магистрали, дигиталната инфраструктура на Западните Балкани са изградени с европейско финансиране, а днес тук са и Световната банка и ЕБВР, шефовете на ЕИБ и чак до петък ще се работи, за да могат лидерите на тези страни оттук да си тръгнат с ясна картина кое как ще се финансира. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на събитието "В диалог със Западните Балкани: създаване на регион на растеж, сигурност и свързаност по пътя към Европа".

"Аз обичам историческата памет да се пази, премиерите идват и си отиват, но държавите остават", каза още Борисов, припомняйки, че на срещата между ЕС и Западните Балкани преди 15 години в Солун е дадена перспектива за България. "Днес в София идват лидерите на ЕС и на Западните Балкани. Беше изключително трудно, хич не им се занимава на нашите хора с тая работа, имаме си достатъчно проблеми в Европа, но накрая се съгласиха и я приеха изключително присърце. Това се дължи най-вече на канцлера Меркел, която не знам дали Нобелова награда ще вземе, но за Балканите имаме за какво да й благодарим", посочи още българският премиер.

По думите му с необходимото финансиране Балканите ще бъдат едно от най-добрите места за живеене в Европа. "Защо толкова се плашат от Западните Балкани, виж ги данните: Македония има 1 млрд. БВП, Сърбия – 41 млрд., Албания - 13 млрд., Косово - 8 млрд., Босна и Херцеговина - 17 млрд., Черна гора – 4 млрд. Общо 96 млрд.

Словакия има 96 млрд. БВП, говорим за приемането все едно на Словакия. Така че като население Западните Балкани са по-малки от Румъния, като брутен продукт колкото Словакия. От какво толкова се плашат при огромните трилиони бюджет и БВП на Европа, а в същото време това място генерира само войни и огромни разходи след това", каза още Борисов.

По думите му "бавничко, с диалог, едно по едно, капка по капка" най-накрая лидерите са се съгласили и днес всичките до един ще присъстват на Европейския съвет, включително и британският премиер Тереза Мей. Утре има и двустранни срещи, защото и "Брекзит зацикля", каза още Борисов.

"Надявам се и Заев и Ципрас (премиерите на Македония и Гърция – бел. ред.) най-сетне да приключат този спор с името. Това си е ваша работа, ние само се надяваме и искаме, ако можете, да си стиснете ръцете. И Тачи, и Вучич трябва да покажат своето е лидерство, защото в Скопие отказаха да си стиснат ръцете", допълни Борисов.

Той изрази съжаление, че голяма част от вниманието ще отиде за ядреното споразумение с Иран, от което САЩ се оттеглиха, и търговските отношения с Щатите. "Брекзит, ядреният спор, търговското споразумение със САЩ, конфликтът в Сирия, бежанската вълна, всичките тези убийства, побоища и войни генерират още по-голяма миграционна вълна. Даже в големи европейски страни изборите се спечелиха от антисистемни партии на фона на тази миграционна вълна", заяви премиерът.

По думите му за пръв път ЕС здраво защитава и своя интерес. "Коридорите 4, 8, 10 - това е прекрасно за Хърватия, Сърбия, Македония, Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина, за всички, разбира се, и за България и Гърция. Според него, ако ние на Балканите не си помогнем сами, то и господ не може да ни помогне, "всичко зависи от нас".

Има шанс за начало на преговори, смята Захариева

Външният министър Екатерина Захариева коментира: "Дали сме успели да убедим всички, че това е ситуация, която ще донесе много ползи и за държавите членки? Не бих казала, че сме успели да ги убедим. Във всички държави, които са нетни платци, и не само те, като че ли все още има една съпротива за бързо разширяване.

Слава богу, никой не казва, че е против разширяването изобщо. Отлагането обаче до безкрайност със сигурност не само че ще демотивира, но ще фрустрира и дори разгневи гражданите на тези държави." По думите й работата е и в държавите от Западните Балкани, те трябва да покажат, че могат да правят реформите.

Според Захариева ЕС не го е страх от броя на новите граждани, а се притеснява от това дали няма да бъдат пренесени проблеми вътре в съюза. "Първо трябва да покажем, че можем да решаваме проблемите си, че ги решаваме искрено", каза още министърът. По нейните думи е възможно тази година да се започнат преговори за присъединяване с Македония, също така и с Албания. "Няма да е лесно, но има още шанс да убедим скептичните държави, които смятат, че все още не е дошъл моментът, да покажем преди всичко, че можем да си решаваме проблемите един с друг", допълни Захариева.

dnevnik.bg