Предложението, което днес внесох с доклада до Министерския съвет и ще внесем в Народното събрание, е свързано с възможността да бъде направен опит проектът АЕЦ "Белене" да бъде реализиран на пазарен принцип чрез избор на стратегически инвеститор, без предоставяне на държавна гаранция. Това коментира пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от агенция "Фокус".

Тя увери, че няма да има сключване на дългосрочни договори за купуване на електрическа енергия, като правният способ ще бъде чрез отделяне на активите и пасивите на НЕК в отделно дружество. Петкова посочи, че до края на годината ще бъде подготвена процедура по тези критерии, за да се види доколко е реален инвеститорският интерес, който се заявява в рамките на последната година.

"Анализирани бяха няколко варианта, свързани с възможността за рационално използване на оборудването на АЕЦ "Белене", каза министърът. "Първият е за неизползването му, но това означава загуба на всички разходи, които са направени досега, и има риск от декапитализация на НЕК и това ще се отрази негативно и на БЕХ, така че това е най-негативният вариант. Вторият вариант е свързан с възможността оборудването да бъде продадено на трето лице, но той е почти невъзможен", допълни още министърът.

По отношение на реализацията на оборудването е разгледан вариант НЕК и БЕХ да запазят еднолично своето участие, но е много малко вероятен, тъй като те нямат финансовата възможност да участват в реализацията на такъв проект с първоначална стойност 20 млрд. лв.

"Разгледан е и вариант, в който проектът се реализира от изцяло частен инвеститор, но и той е труден за реализация и не се знае доколко той е удачен за българската държава", каза още министър Петкова. Тя уточни, че е била разгледана и възможността за изцяло участие на държавата с предоставяне на заем, базиран на междуправителствено споразумение, но той е рискован.

dnevnik.bg