Лидерите на Европейския съюз пристигнаха в НДК за срещата на върха между ЕС и Западните Балкани - първата в този формат от 15 години насам. Ангела Меркел, Еманюел Макрон и Тереза Мей единствени дойдоха за срещата пеша, като минаха по Моста на влюбените и бяха посрещнати пред двореца на културата от премиера Бойко Борисов и министъра за българското европредседателство Лиляна Павлова.
На влизане европейските държавни и правителствени ръководители говориха по темите, обсъждани на снощната вечеря в София - ядреното споразумение с Иран, търговската политика на президента на САЩ Доналд Тръмп, както и централната тема на форума - Западните Балкани.
За Доналд Тръмп и търговията със САЩ
"Европейският съюз иска да обсъди намаляване на търговските бариери със САЩ, но само по реципрочен начин и само ако Вашингтон не наложи вносни мита за стоманата и алуминия от ЕС", заяви германският канцлер Ангела Меркел. "Имаме обща позиция. Искаме постоянно изключване и след това сме готови да разговаряме как можем реципрочно да намалим бариерите пред търговията", допълни Меркел.
"Когато предизвикателствата заплашват да дестабилизират света, единственото решение е да обединим силите си, за да отговорим с един глас... Европейският суверенитет е гарантът за международна стабилност", посочи Макрон, цитиран от "Ройтерс".
Белгийският премиер Шарл Мишел коментира, че "няма да има преговори със САЩ под заплаха, това е важен принцип". "Трябва да има сигнал от САЩ, че няма да има заплаха за санкции... В момента не усещаме, че сме достатъчно уважавани."
Австрийският канцлер Себастиан Курц посочи, че "отношенията са под натиск". Той определи американската политика като непредвидима, което е против интересите на ЕС. "Ние няма и не можем да приемем това. Живеем в 21-и век и не се нуждаем от търговски бариери. Искаме постоянно изключване от митата. Тогава ще можем да говорим за намаляване на тарифите", подчерта Курц.
За Иран
По повод оттеглянето на САЩ от ядреното споразумение с Техеран Меркел коментира, че всички в ЕС споделят виждането, че сделката не е перфектна, но трябва да продължи да се поддържа. Финландският премиер Юха Сипила изрази подобно мнение, като допълни, че ЕС трябва да защитава компаниите си, работещи в Иран.
Литовският президент Далия Грибаускайте заяви: "Търсим технически решения, за да защитим компаниите си, работещи в Иран, включително т.нар. блокираща клауза, която може частично да защити европейските компании, работещи в Иран... Иран все още дестабилизира региона."
По думите на австрийския канцлер Иран е страна с потенциал, "но сделката е добра и за нашата сигурност. Тя гарантира, че Иран не развива ядрени оръжия". "Имаме няколко седмици, за да опитаме да спасим сделката. Все още не знаем дали ще постигнем успех", допълни Курц.
Френският президент каза, че ЕС трябва да защити европейските компании, които имат бизнес отношения с Иран от санкциите на САЩ. Макар да изрази разбиране към големите фирми, той добави, че ЕС трябва да застане и зад малките компании.
За Западните Балкани
Премиерът Бойко Борисов коментира пред медиите в НДК, че след 15 години прекъсване имаме отново възможност да говорим за темата Западни Балкани, предаде БТА. Всички разбират колко са важни Западните Балкани, всички имат своите притеснения, затова след 15 години пауза, след срещата в Солун, имаме възможност днес да говорим по тази тема, каза Борисов на влизане за срещата на върха.
Той изтъкна, че днес в рамките на форума ще участват и банките с интерес към общите инфраструктурни проекти. Сред тях са тези в областта на газовите връзки, електропреносната система, жп и пътна инфраструктура по коридорите 8, 4 и 10. Сред общите теми е и тази за дигиталната свързаност на региона.
В отговор на въпрос за разговорите между Гърция и Република Македония за името премиерът каза: "Знаете, че по тази тема колкото по-малко се изказваме, толкова шансовете да се случи са по-добри."
По темата за възобновяването на проекта за АЕЦ "Белене" Борисов напомни тезата на кабинета, че той ще се реализира, ако има възможност да се осъществи без държавна гаранция, без задължително изкупуване на ток, с частен инвеститор, а държавното участие ще е в рамките на вложеното досега по проекта. Тогава сядаме и говорим, категоричен бе премиерът.
По темата за новите еврорегламенти за превозвачите Борисов изтъкна, че снощи по време на разговорите с президента на Франция и германския канцлер в детайли са били обсъдени отделните текстове. Имаше максимален диалог, няма нещо, което да не съм обяснил, очаквам да намерим решение, коментира Борисов и допълни, че предстои още веднъж експертен преглед на детайлите.
Еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан заяви, че "има европейска перспектива, която ще бъде потвърдена днес". "Но това, което казахме преди няколко месеца, все още важи – целият процес е основан на заслуги, така че всяка страна трябва да си напише домашното и тогава има европейска перспектива... Всички страни имат еднаква перспектива и начална точка, но напредъкът е индивидуален, така че зависи от отделните страни колко бързо ще напредват към Европа."
Финландският премиер Юха Сипила изтъкна, че "върховенството на закона е много важно". Австрийският канцлер изрази оптимизъм особено за Сърбия и Черна гора, но посочи, че и другите страни са постигнали напредък.
По думите на Тереза Мей цялостната цел е повече стабилност, сигурност и просперитет за Западните Балкани. По-рано тя проведе двустранна среща с Борисов, на която
потвърди пред премиера, че темата Балкани няма да слезе от дневния ред на Великобритания, съобщи пресслужбата на Министерския съвет.
Великобритания разбира важността на Западните Балкани и приветства извеждането на въпроса за свързаността във фокуса на усилията на европейските държави, каза Тереза Мей. Тя подчерта ролята на премиера Борисов и на българското председателство за фокусирането на вниманието на ЕС върху обвързаността между развитието на региона и стабилността в Европа.
Британският премиер посочи, че независимо от Брекзит ангажираността на Лондон към страните от Западните Балкани ще остане и ще продължат усилията за надграждане на постигнатото. През следващия месец британската столица ще приеме лидерите на държавите от Берлинския процес, за да се обсъдят различни аспекти на сигурността, изтъкна Мей.
"Очевидно напускаме ЕС, но не и Европа. Ще работим за сигурността на цяла Европа. Това е една от областите, в които ние държим да запазим и развиваме сътрудничеството с партньорите ни", каза британският премиер.
Дневник
Коментари
Добави коментар