Програмата за свързаност със Западните Балкани не е нито алтернатива, нито замества програмата на разширяване, а е начин да се използва времето от днес до утре по по-ефективен начин отпреди, така че гражданите и бизнесът да не трябва да чакат ползите от европейската интеграция. Това каза председателят на Европейския съвет Доналд Туск след срещата между ЕС и Западните Балкани в София.

Няма друга алтернатива за Западните Балкани, те са интегрална част от Европа, няма план Б, тяхното място е в нашата общност, подчерта още той, като уточни, че конкретните решения трябва да се очакват от официалната среща на върха на ЕС през юни. Говорихме за проекти като повече средства за инвестиции, всичко това ще се базира на европейските ценности, включително пълното уважение на личния живот на гражданите, заяви Туск.

Той подчерта, че трябва да се говори по същество, а не за дати, когато става дума за Западните Балкани. Исторически, географски, като манталитет и култура този регион е част от Европа и в това отношение трябва да има и политически последствия. По думите му има скептицизъм в Европа, когато става въпрос за разширяването, но то е политически феномен. Всички 28 колеги и вчера, и днес бяха наясно, че говорим за европейската перспектива на региона. Не искаме да разваляме процеса, като предлагаме нещо нереалистично като бърза писта, подчерта председателят на Европейския съвет.

От думите на Туск се разбра, че след две години ще има среща в същия формат в Хърватия. В началото на пресконференцията бяха подписани Споразумение за газопроводна връзка между България и Сърбия, Меморандум за разбирателство между Сърбия и Европейската инвестиционна банка, Изявление за подкрепа на Цифровата програма за Западните Балкани.

Българският премиер Бойко Борисов каза, че е била проведена много честна дискусия. "Отдавна не съм слушал без лицемерие, толкова честно да си говорят, толкова от сърце, толкова искрено тези които са за и които са против", посочи Борисов. "Толкова страхове, толкова приказки, осoбено в западните медии. Ако Западните Балкани олицетворят една страна, тя ще е по брутен вътрешен продукт 96 млрд. Това е БВП на държавата Словакия, сиреч днес тези два дена радости, тъги и усилия е да приемем все едно икономика колкото Словакия с население колкото Румъния. Това го казвам за западните медии. Е, това ли плаши ЕС, това ли са големите страхове? Не е ли по-добре те да са в преговори с ЕС, политическите им елити да се стараят да покриват критериите или да ги оставим други стратегически играчи да дойдат и да увеличат не малкото си влияние през мюсюлманите, през православните християни", каза Борисов.

"С проблемите, които имаме, единственото спасение на ЕС е да бъде единен, или, както Ангела каза, един лист да не може да мине, хартия между нас, силата на ЕС е в това", допълни премиерът. По думите му сега продължава работата с банките, с премиерите, за да може утре да си тръгнат реално с готови проекти.

Дневник