Единствената хореографска паралелка в Шуменска област отпада от план-приема за осмокласници. Така училището по изкуства СУ "Сава Доброплодни" тази година няма да приеме следващ клас в професионална паралелка "Танцьор", специалност "Български народни танци".
Родители, които желаят децата им да продължат средното си образование именно в такава паралелка, изпратиха вчера отворено писмо до министъра на образованието Красимир Вълчев. Към момента техните деца са в 7ж клас на "Сава Доброплодни". Наесен обаче те трябва да продължат обучението си в друга насока, различна от танцовото изкуство, освен ако не изберат друг град, в който има паралелка по хореография.
В писмото си родителите молят министерството да преразгледа заповедта на началника на РУО-Шумен, с която е утвърден държавния план-прием. Според него в СУ "Сава Доброплодни" за следващата учебна година ще бъдат приети осмокласници не в четири, както първоначално е приело на свое заседание ръководството на училището, а в три паралелки: Профил „Чуждоезиков“, Профил „Изобразително изкуство“ и Профил „Музика“. Според родителите до преразглеждане решението на ръководството на училището се е стигнало след специален разговор с началника на инспектората, на който "е станало ясно, че в СУ „Сава Доброплодни“ –гр. Шумен трябва да се намали приема на ученици в 8 клас".
"Професия „Танцьор“, специалност „Български танци“, е единствената в нашия град, в никое друго училище не е застъпена в държавния план-прием след 7 клас. От 34 години в това училище са се изучавали танци. Нашите деца се занимават с танци в това училище от първи клас до сега под формата на ЗИП. Те са записани в това училище, защото с това са искали да се занимават до завършване на средното си образование и живот и здраве по-нагоре. Съгласно Конституцията на Република България всеки български гражданин има право да получи образование. Всяко българско дете има свои заложби и умения , които държавата трябва да стимулира в процеса на неговото обучение.
Обръщаме се към Вас като родители на деца в училищна възраст – деца, които нямат право да получат и продължат образованието си, в насока, в която искат, по заповед на началника на РУО – гр.Шумен. Децата са се занимавали с танци от първи клас с идеята, че и с това ще продължат, но сега са принудени да пренебрегнат свободния си избор и удоволствието, което изпитват творящи – танцувайки и да се слеят в прием, който тепърва ще трябва да възприемат за свой избор", пишат в писмото си до министъра родителите.
До настоящия момент годишно по хореография в СУ "Сава Доброплодни" се обучават около 100 деца от 8 до 12 клас.
Потърсена за коментар началникът на РУО-Шумен Светлана Милева заяви, че допълнителен разговор с ръководството на училището действително е имало, като необходимостта паралелките да бъдат намалени е възникнала затова, защото училището трябва да осигури достатъчно стаи за преминаване на едносменен режим. Решението за това обаче, коя паралелка да отпадне от план-приема, било на училището.
Пред ШУМ.БГ директорът на СУ "Сава Доброплодни" Албена Иванова-Неделчева потвърди, че първоначалното предложение на училището за план-прием е включвало 4-те паралелки, сред които и професия "Танцьор", но поради големия брой ученици и малкия сграден фонд, се е наложило отпадане на едната от тях. "Тази ситуация е еднакво тежка за всички - и за родители, и за деца, и за колегите. Защото обликът на нашето училище е свързан с тази паралелка. Стигнахме до този изключително сложен момент. Търсихме различни варианти, искахме да запазим всички паралелки, но нормативно нямаше как да стане. Всички паралелки са ни с огромни традиции и беше трудно да изберем коя от тях да отпадне", обясни директорът на училището.
Тя допълни, че следващата година ще направят всичко възможно отново да включат специалността в план-приема.
"Това, което мога да обещая на родителите и техните деца, които желаят да продължат да учат хореография, е ако останат по някакъв начин в нашето училище, да продължат обучението си по предмета под друга форма - чрез факултативни учебни часове", каза още Неделчева.
ШУМ.БГ
Коментари
Анонимен
Решението е правилно. Танци е по-добре да се играят извън училище, на 200 метра е читалище "Тодор Петков". Започна се точно оттам, после се чудиха как да привлекат деца не за учене, а за бройка. И наизмислиха изкуства. Какво учат по хореография, което се преподава на чин? По изобразително изкуство да не би да са се задълбочили в история или теория на изкуството? За музиката да не говорим, класическите инструменти са застрашени от изчезване поради авторитета на самите музиканти.
Анонимен
Не е най-важно желанието на децата! Голяма част от децата, ако ги питате, биха ходили на училище само заради контактите с връстници. Има си Младежки дом, школи по изкуствата, център за работа с деца, където да се занимават с подобни дейности.
до Вилин Шери
Ако още веднъж използваш това име тук,ще ти се случи нещо!
Анонимен
"Подобни дейности"!!!! Явно някои хора не осъзнават за какво става въпрос. Има си хора за всичко. Всеки има различни предпочитания, интереси, възможности и умения. Всеки трябва да има възможност за избор и да има разнообразие от възможности. Въпросът за качеството на образование вече е съвсем друга тема.
Вилин Шери
И какво ще ми се случи?
Анонимен
много лесно готово постигнатото да се разруши ,пък после ходи и се моли и пак откривай Трябва да се намери възможност да бъде запазена .
Анонимен
Поканете директорката на помощното училище която е уж болнични да ръководи танцовата паралелка тя също е герберистка и тогава може да оставят хореографската паралелка
панта рей
А преди да стане руско, в училището имаше спортна паралелка. С много изявени спортисти. След това направиха спортното училище. И то си отиде.
Андрешко
Чудя се как тиквочите в тази държава веднъж не решиха да закрият една дирекция, инспекция или администрация, А само училища и предприятия.