Европейският съюз си поставя цел за свеждане на депонирането до 10% и това е една много амбициозна цел, може да звучи дори непостижима. Това коментира министърът на екологията Нено Димов при откриването на на форума "Кръгова икономика и чисти технологии" в НДК този петък и изрази надежда българското европредседателство да завърши с много ясно послание към Европейската комисия за това в каква посока трябва да се развива законодателно кръговата икономика.

Следващата седмица като част от европейското събитие "Зелена седмица на Европа" ЕС ще приеме нови правила за управлението на отпадъците, включително по-амбициозни цели за рециклиране на битовите отпадъци и намаляване на количеството депонирани отпадъци.

Правилата, които целят да направят европейската система за управление на отпадъците най-добрата в света, поставят като цел рециклирането на 55% от всички битови отпадъци до 2025 г., на 60% до 2030 г. и на 65% до 2035 г. Друга цел е да се гарантира, че до 2035 г. само 10% или по-малко от битовите отпадъци ще бъдат депонирани на сметища. Разделното събиране на биологичните отпадъци ще стане задължително до 2035 г.

Днес Димов наблегна в изложението си на това, че човечеството много дълги години е действало по линеарен модел - суровина, продукт, отпадък, край. От съвсем скоро човечеството се опитва да промени икономиката в кръгова, където това, което казваме, че е отпадък, може да бъде в началото суровина.

По думите му основният проблем е, че много трудно се променя мисленето, а пътят за устойчив ефект е образованието и културата на всеки отделен човек. "Именно за това е голямото предизвикателство – не в написването на закон, не в прилагането на определена иновация, но в това как да генерираме едно мислене, че от нещо, наслагвано в продължение на хилядолетия, да минем в нещо, което ще бъде наша основа в следващите хилядолетия", смята Димов.

В същото време Димов напомни, че в природата всяко едно нещо, което е генерирано, е полезно за някой и отпадък за друг. "Тоест кръговата икономика е факт."
Димов изброи етапите на кръговата икономика, като включи и изгарянето на отпадъци като
наблегна на това, че този подход е широко употребяван. Само преди ден Столична община гласува бюджет за изграждането на инсталация за изгаряне на отпадъци в София.

Димов припомни, че кръговата икономика стъпва на предотвратяване на отпадъците, екодизайн, който позволява максимално дълга употреба и поправка; повторна употреба - екоиновациите са насочени в това продуктът да бъде ремонтиран и използван отново; рециклирането или продуктът да е направен така, че отделните елементи лесно да се извадят и да бъдат рециклирани. "На четвърто място идва изгарянето – нещо, което в момента се използва доста широко. Едва на последно място идва идеята продуктът да бъде депониран", отбеляза министърът.

dnevnik.bg