Мъж е задържан за 72 часа по обвинение за блудствени действия с две първокласнички от столично училище. Това съобщи градският прокурор на София Емилия Русинова, която заедно с началника на СДВР Ивайло Иванов дадоха брифинг в Съдебната палата, предаде "Фокус".

В петък 33-годишният Валентин Асенов беше арестуван, след като заключи две деца в тоалетната на столичното 17-о училище. Според обясненията по случая, мъжът им показвал нецензурни клипове и направил опит за блудство, съобщи "Нова телевизия".

"Досъдебното производство, което сме образували вчера е за блудство по отношение на две малолетни лица. Основната цел на разследващите и наблюдаващите прокурори беше защита правата на малолетните деца. Затова процесуално-следствените действия, които извършихме с тях, бяха при изключително спазване на техните права", заяви Русинова. По думите й разпитите с деца са проведени в синя стая, пред психолог и съдия.

Прокуратурата ще поиска постоянен арест за мъжа, като случаят ще бъде внесен в съда утре.

Задържаният мъж, който е бил доставчик на храна и е имал регламентиран достъп до училището е дал обяснения, в които частично разказал за случилото, "но не в детайли и не така, както се е случило", заяви още градският прокурор.

"Той признава за извършените блудствени действия, но представя по различен начин случилото се", допълни ръководителят на СГП. Тя допълни, че след като са повдигнати обвинения наблюдаващият прокурор е преценил, че доказателствата по делото са достатъчни за привличането му в качеството на обвиняем. Според нея няма значение дали обвиняемият признава или не за блудствени действия. "Той има право да се защитава. Той не е длъжен дори да дава обяснения, може да дава обяснения, каквито прецени, за да защити себе си. За нас са необходими други доказателства, които към настоящия момент считаме, че имаме", заяви още Русинова.

dnevnik.bg